Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

V Jihlavě odkryli důlní dílo mapující těžbu stříbra od 13. do 18. století

V Jihlavě odkryli důlní dílo pod vrchem Rudný mapující těžbu stříbra někdy od konce 13. do 18. století, radnice se ho chystá zpřístupnit. Práce tam nejdřív vyvolala potřeba zajistit nebezpečný propad u šachty svatého Jiří, o což se letos postaral státní podnik Diamo. V úpravách území bude pokračovat město. Lidé by tam ale zatím chodit neměli, dokud nebude dokončené celkové zabezpečení.

„V tomto prostoru potkáváme jak počátek hornictví na Jihlavsku, tak jeho úplný konec," řekl novinářům náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Uvedl, že to je unikátní objev, který nemá v Česku a pravděpodobně ani v Evropě téměř žádnou konkurenci. Město má dlouhodobě v plánu vytvořit v tomto území také malý hornický skanzen.

Jihlava byla nejstarším královským horním městem v českých zemích, bohaté stříbrné žíly tam byly objevené v první polovině 13. století. „Já jsem hrozně rád, že aspoň jedno důlní dílo bude přístupné a bude slávu toho královského horního města svým způsobem dokumentovat," doplnil náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Kvůli zajištění propadu pracovníci odtěžili velké množství zeminy. „Museli se dostat na tvrdé podloží, aby nedocházelo k dalším propadům," uvedl náměstek. Ústí šachty pak zpevnili betonem a překryli železnou mříží. Státní podnik práce prováděl pro ministerstvo životního prostředí, které má staré důlní dílo ve správě. „Převzali jsme od Diama stavbu jako dokončenou, proto už tady můžeme působit," řekl Popelka.

Na záchraně hornické památky město spolupracuje i s báňským úřadem a archeology. Ústí šachty je teď na dně několik metrů hluboké a široké jámy. Odkrytá byla i "kapsa", tedy prostor, v němž bylo asi desetimetrové důlní kolo, které mělo vodní náhon. „Pomocí tohoto vodotěžebního stroje se odčerpávala voda z toho důlního díla a vyvážel vytěžený materiál," uvedl náměstek.

Poblíž povrchu jámy jsou zároveň vidět pozůstatky po nejstarší těžbě stříbra, která šla jen do takové hloubky, kam dopadalo denní světlo. Havíři se postupně dostávali víc pod zem. Šachta svatého Jiří je možná hluboká až 80 metrů. „Ještě je to částečně zanesené sedimentem, takže nevidíme až na dno," podotkl Popelka.

Zabezpečit teď bude potřeba skalnaté svahy díla nad ústím šachty, což bude podle náměstka stát do dvou milionů korun. Město už tam nechalo vytvořit novou přístupovou štolu, i pomocí kamene z loni zbouraného zimního stadionu. Odtud povedou schody dolů, k šachtě. Lidé se tam podle plánu budou moci dostat i z druhé strany, od budoucího skanzenu, procházet budou někdejší odvodňovací štolou měřící okolo 30 metrů, která je zatím z části zanesená.

V okolí šachty svatého Jiří už přibývají dřevěné repliky připomínající středověkou těžbu stříbra. Vytvářejí je pracovníci městské správy podzemí. Je tam už ruční pumpa a těžební vrátek. „Rozšíříme to ještě o zvoničku," řekl Jan Šustr ze správy.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jihlavské podzemí

Štítky ČR, správa, stavby, historie, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Jihlavě odkryli důlní dílo mapující těžbu stříbra od 13. do 18. století | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.