Na Vysočině skončilo testování takzvaného Sousedského hlídání. Testování se uskutečnilo v rámci pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí, ve kterém je Kraj Vysočina partnerem. Sousedské dětské skupiny jsou novým typem dětských skupin, které se stanou součástí služeb péče o děti předškolního věku.
Principem služby je poskytovat péči v domácnosti, kde je kladen důraz na přirozené a známé prostředí v menším kolektivu o maximálně čtyřech dětech, včetně těch vlastních, s jednou pečující osobou v domácnosti. Do budoucna by mělo pomoci hlavně tam, kde chybí školky a dětské skupiny.
„V testovací fázi vzniklo v našem kraji celkem šest sousedských dětských skupin, které byly rozmístěny po celé Vysočině. Jelikož šlo o pilotní projekt, hlídání se účastnili i rodiče zapojených dětí, kteří za ně měli stále zodpovědnost,“ popsal projekt radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jiří Horký.
Pečující se v testování stala i Eliška Sobotková, která ke svým dvěma dětem hlídala ještě dvě další. MPSV jí pro sousedské hlídání poskytlo podporu tři měsíce před zahájením vlastního hlídání, ale i v jeho průběhu. „Je to prostě práce. Práce, kterou děláte doma, občas je náročné se oprostit od myšlenky, že si jenom odběhnu naplnit pračku. Musím se stoprocentně věnovat dětem, na nic jiného není čas,“ řekla.
Sousedské hlídání má přinést novela zákona o dětských skupinách, sněmovna ji ale ještě neschválila. V případě, že by se třetí čtení přesunulo do příštího roku, bude posunuta její účinnost, která měla původně být od 1. ledna příštího roku, na 1. července 2025.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.