Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku, která pečuje o zraněná a zesláblá zvířata, zahájila veřejnou sbírku na obnovu chovného zařízení. V příštích dvou letech vybuduje nové léčebné centrum a 16 voliér, což jí umožní zlepšit podmínky pro rehabilitaci zvířat. Jejich počty stoupají, po rekonstrukci by se stanice v případě potřeby dokázala postarat třeba i o vlka. Na projekt s předpokládanými náklady okolo 24 milionů korun má slíbené peníze z evropských fondů a od kraje. Pomoci potřebuje s pokrytím zbývajících nákladů.
Na stavbu začíná stanice vybírat dodavatele. "S tím spouštíme i veřejnou sbírku," uvedl ředitel Zbyšek Karafiát. Na dofinancování projektu by stanice potřebovala získat ještě přibližně dva miliony korun. Nová léčebná a rehabilitační část bude stát místo starých dřevěných voliér z 90. let. Bude na pozemku, který je oddělený potokem od zbývajících prostor, do nichž chodí návštěvníci. Program a prohlídky pro veřejnost tak rekonstrukce omezovat nebude.
Nové voliéry budou navazovat na dvoupatrovou budovu léčebného centra, což bude také novostavba. "Hlavní výhoda celého projektu je to, že nově příchozí zvířata, která mají nějaké onemocnění nebo zranění, nebudou přicházet do kontaktu se zvířaty, která jsou u nás trvale," řekl Karafiát. Sníží se riziko přenosu nemocí včetně ptačí chřipky. Uzdravená zvířata ochránci vracejí do přírody. Trvale v Pavlově žijí desítky zvířat s handicapem, mezi nimi sovy, orli, labutě, volavky, vydry, lišák či muflon.
Na Vysočině se poslední dobou začali vyskytovat vlci, ale v Pavlově teď není možné držet vlka ani krátce. "Nemáme voliéry, ze kterých by se nedostali a kde by to bylo bezpečné pro ošetřovatele," řekl ředitel. Nové voliéry budou mít základy hluboké 1,5 metru a budou udělané tak, aby v nich zvíře bylo možné přehánět, aniž by přišlo do kontaktu s člověkem.
Největší nová voliéra bude mít rozlohu okolo 70 metrů čtverečních, taková stanici zatím chybí. Bude v ní možné před vypuštěním nechat rozlétat třeba sýčky obecné patřící mezi kriticky ohrožené druhy, do jejichž záchranného programu je stanice zapojená. "Odchováváme mláďata sýčků, snažíme se, aby se zapojila do volně žijící populace, aktuálně v Plzeňském kraji," uvedl ředitel.
Počet zvířat přijímaných v Pavlově se rok od roku zvyšuje, vloni jich bylo okolo 1300. "Teď už máme přes 1500 zvířat a počítáme, že se do konce roku budeme pohybovat do 1600 přijatých zvířat," řekl Karafiát k letošku. Nárůst ovlivnily i velké zářijové deště. "Zhoršené počasí, které trvalo několik dní, hodně ublížilo například vlaštovkám, jiřičkám, ježkům," uvedl. V těchto dnech přibývají ve stanici ježci a netopýři, je tam například i šest mláďat vyder; opuštěná pískající mláďata našli lidé různě kolem rybníků a řek.
Stanice je v Pavlově od roku 1989, působí na celé Vysočině. Po dokončení investic se její roční kapacita zvýší až na 6000 živočichů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.