Sobota, 10. srpna 2024, 10:50
V jihlavské třídičce vyberou za rok z plastů 120 kilogramů baterií. Lidé je totiž místo do červených kontejnerů vhazují často do žlutých. V roce 2023 proto zaměstnanci na lince vysbírali ze směsných plastů více než metrák baterií. Každou hodinu projede linkou 1500 kilogramů odpadu a každý zaměstnanec za hodinu vytřídí 25 kilogramů materiálově využitelných odpadů.
„Přitom baterie, která se dostane do drtiče, může zkratovat, přehřát se a způsobit požár,“ upozornil jednatel společnosti ASMJ Radek Kourek.
V blízkosti třídící linky mají proto nádobu, kam baterie pracovníci ASMJ při nalezení vhazují. Když nádobu naplní, vynesou ji ven do speciálního kontejneru. „Ten pak odvážíme do další provozovny, kde elektroodpad shromažďují. U třídícího pásu je navíc pro jistotu umístěn i speciální hasicí přístroj,“ řekl mistr provozu Jakub Žáček.
Vybité baterie je nutné vhazovat do červených kontejnerů, které jsou po městě rozmístěné. „Sběrné nádoby navíc najdou lidé také v obchodech, na úřadech, ve školách nebo firmách,“ vyjmenoval vedoucí provozu společnosti ASMJ Luboš Beránek. Nádoba na vybité baterie je umístěna také na magistrátu u vstupu v ulici Hluboká nebo na nových odpadkových koších, které jsou rozmístěny v centru Jihlavy.
„Lidé by si měli uvědomit, že díky recyklaci baterií vznikají kovonosné suroviny, jako jsou mangan, nikl, měď ocel, olovo nebo kobalt. Ty pak slouží k výrobě například střešních okapů, sklokeramických varných desek, popelnic a podobně,“ uvedl Radek Kourek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.