Dnes dopoledne začalo utrácení slepic v chovu ve Vanči na Třebíčsku, kde se potvrdila nákaza vysoce patogenní ptačí chřipkou. Jde o více než 11 tisíc slepic, které budou přenášeny do kontejnerů, kde dojde k zaplynování oxidem uhličitým. Ve druhé hale, kde je geneticky významný chov, se zatím drůbež usmrcovat nebude. V druhém ohnisku, v Častoticích, bude utraceno všech 45 tisíc slepic.
O události informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Veterináři spolu s hasiči a pracovníky firmy vstoupili do haly ve Vanči přibližně půl hodiny před polednem. „Dnes v průběhu dopoledne začneme s utrácením slepic ve Vanči. Zásah bude probíhat obdobným způsobem jako minulý týden ve Valdíkově. Slepice budou přenášeny do kontejnerů, kde dojde k zaplynování oxidem uhličitým. Kontejnery budou následně převezeny z místa do kafilerní společnosti,“ uvedla mluvčí dnes ráno.
Podle Musilové bude zásah trvat i ve večerních a nočních hodinách. Hasiči se starají o dekontaminaci lidí a techniky. Pracovníci vstupující do kontaminované části chovu musí mít ochranný oděv, rukavice a masku.
„Byly tam i masivní úhyny, několik set zvířat," řekl novinářům Petr Kučínský z oddělení pro řešení krizových situací Státní veterinární správy (SVS). Druhá hala s chráněnou drůbeží, kde se zatím nákaza neprokázala, je zavřená a zatěsněná. „Aby se minimalizovalo riziko přenosu z té jedné haly do té druhé. Pravidelně se provádí odběry vzorků," uvedl.
Středa, 14. února 2024, 14:40
Dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky dnes byla potvrzená v komerčním chovu slepic na Třebíčsku. Je v nich celkem 70 tisíc drůbeže. Jsou to dvě hospodářství společnosti Líheň Studenec, jedno je ve Vanči a druhé v Častoticích, sdělil Petr...
Ve Vanči patří mezi genetické rezervy přes 13 tisíc kusů drůbeže, její vyšetření bylo zatím negativní. Provádí se tam další šetření a budou přijatá opatření pro minimalizaci rizika nákazy v hale, řekl Petr Majer z oddělení komunikace Státní veterinární správy (SVS) ve středu večer. Na ptačí chřipku tam bude vyšetřovaný každý uhynulý kus.
Obě hospodářství patří společnosti Líheň Studenec, která má rozmnožovací chov. Vzorky byly v jejím chovu odebrané při monitoringu v hospodářstvích, která jsou v desetikilometrovém pásmu dozoru okolo ohniska ptačí chřipky ve Valdíkově. Chov ve Valdíkově s 50 tisíci kachnami byl zlikvidován minulý týden.
SVS uvedla, že v návaznosti na změnu nákazové situace rozšíří ochranná pásma okolo chovů, v nichž platí mimořádná veterinární opatření. Majitelé by měli mít drůbež zabezpečenou tak, aby nepřišla do kontaktu s volně žijícími ptáky, kteří mohou být zdrojem nákazy. Kučínský podotkl, že nedaleko Vanče je poměrně velký rybník.
Ptačí chřipka se letos v Česku vyskytla už v pěti velkochovech. Před Valdíkovem byla dvě ohniska v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku. Ve Skleném bylo usmrceno 20.000 kusů drůbeže a v Kosoříně 73.000 slepic a kohoutů.
V malých chovech byla od začátku letoška v ČR ptačí chřipka potvrzená v 18 případech. Naposled ve Valdíkově, kde chovatelka ohlásila úhyn pěti z 12 slepic. Zbývající budou utracené, uvedl dnes Petr Majer z oddělení komunikace SVS. Nákaza byla zjištěná také na pěti místech u volně žijících ptáků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.