Počasí dnes10 °C, zítra11 °C
Pátek 1. března 2024  |  Svátek má Bedřich
Bez reklam

Sokola, který se vylíhl na dukovanské elektrárně, někdo postřelil brokovnicí. Už nikdy nebude plnohodnotně létat

Jednoho ze čtyř sokolů, kteří se jako první před třemi lety vylíhli v budce na komíně dukovanské elektrárny, někdo postřelil brokovnicí. Našli ho na severu Moravy. Zranění sokola jsou vážná, jeho léčby se ujala záchranná stanice Bartošovice. Umělá hnízdiště pro tyto chráněné dravce jsou na dvou ventilačních komínech elektrárny vysokých 125 metrů. Od roku 2020 tam sokoli stěhovaví vyvedli celkem osm mláďat.

Zraněného samce sokola, který byl pojmenován Servác, našli lidé 3. prosince a přenesli ho do záchranné stanice. Broky mu poranily levé křídlo, jeden uvízl v hrudní kosti. Ošetřovatelé předpokládají, že už sokol nikdy nebude stoprocentně létat a i když půjde všechno dobře, zůstane trvale v lidské péči. „Je to smutná zpráva, zvlášť když si uvědomíme, že na jedné straně usilujeme o jejich záchranu v přírodě a na straně druhé jim někdo ubližuje," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.

„V letošním roce se nějak 'roztrhl pytel' s případy postřelení chráněných druhů ptáků. Jde již o devátý letošní případ," uvedl Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Stejně zranění byli i káně, čáp, moták lužní, poštolka, jestřáb, moták pochop a luňák červený. V předchozích letech zaznamenala stanice dva tři případy postřelení ptáků ročně. Všechny předává k vyšetřování policii.

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh. V Česku je zaznamenáno asi 130 pravidelně hnízdících párů. Firma ČEZ na záchraně sokolů spolupracuje s ornitology z Alka Wildlife od roku 2011. V elektrárenských provozech se od té doby vylíhlo minimálně 163 mláďat. Na komíně dukovanské elektrárny hnízdil pár sokolů i v tomto roce, kvůli souboji samic ale nakonec mladé nevyvedl, uvedl Bezděk.

Sokol stěhovaný podle ochránců přírody hnízdil na území republiky pravidelně ještě v 50. letech, jeho vymizení způsobilo používání chemie v zemědělství, včetně DDT. Populace se obnovuje od 90. let. Sokoli původně hnízdili na skalách, teď už využívají i výškové stavby, protože v místě původních hnízdišť je ruší horolezci. Na komínech mají klid a jejich hnízda jsou chráněná před predátory, například kunou skalní.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČEZ

Štítky ČR, příroda, sokoli, ČEZ, Dukovany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Sokola, který se vylíhl na dukovanské elektrárně, někdo postřelil brokovnicí. Už nikdy nebude plnohodnotně létat | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.