Počasí dnes7 °C, zítra11 °C
Pondělí 26. února 2024  |  Svátek má Dorota
Bez reklam

Jihlavská zoo stále postrádá samičku rysa. Je možné, že ji teď na podzim opět zachytí fotopast

Vloni před Vánocemi utekla ze Zoo Jihlava čtyřletá samička rysa ostrovida, konkrétně to bylo 22. prosince. Tato kočkovitá šelma se v podvečerních hodinách lekla při prořezávání křovin a v panice se jí podařilo přeskočit velkou vzdálenost mezi stromy. Tím se dostala mimo výběh. Jak jsme nyní zjistili, samička se ani tři čtvrtě roku po svém útěku do zoo stále nevrátila.

„Samice se zatím nevrátila, teď o ní nějakou dobu zprávy nemáme - nebyla zachycena na fotopasti. Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě držela v určitém okruhu v okolí Jihlavy, tak je pravděpodobné, že je stále někde v okolí, ale samozřejmě se mohla přesunout i dál,“ sdělila redakci Jihlavské Drbny Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava. Podle ní by se ve fotopasti mohla ukázat teď na podzim.

Blízko Jihlavy 

Letos se na zoologickou zahradu obraceli lidé, kteří měli tuto šelmu zahlédnout. Třeba v lednu nejčastěji uváděli, že se zvíře pohybovalo do pěti kilometrů od krajského města Vysočiny. Podle Kubičkové rysa letos v lednu zachytila i fotopast myslivců.

Zoologická zahrada Jihlava je příspěvkovou organizací města. Vloni jejími branami prošlo 353 300 lidí, zatím nejvíc.

Nalezené stopy se dají vyfotit nebo si je zoologové zajedou prohlédnout na místo. Obtížněji se podle ní ověřuje to, jestli někdo skutečně rysa zahlédl, nebo jestli to nemohlo být jiné větší zvíře. Podle Kubičkové je potřeba vytipovat lokalitu, kde se samice pohybuje, teprve pak by bylo možné připravovat nějaký způsob odchytu.

Jak jsme zjistili, hledaná samička rysa byla ve výběhu společně s jinou samicí, které je 10 let. Kubičková již dříve veřejnost uklidnila, že pro své okolí samička rysa není nebezpečná. Podle Kubičkové se jedná o plaché zvíře.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma Evropy. Jeho hmotnost bývá nejčastěji okolo 20 kg, samice jsou vždy menší. Charakteristickým znakem těchto šelem jsou trojúhelníkovité uši s černými chomáčky chlupů na konci a černý konec ocasu, mnoho jedinců má lícní chlupy prodloužené v licousy. 

Jak rys loví? Rys na svoji kořist číhá, opatrně se připlíží a útočí z bezprostřední blízkosti, nepronásleduje ji na delší vzdálenosti, úspěšný bývá zhruba v polovině útoků.  Rys se živí převážně menšími kopytníky - srnčí zvěří.

Teď na útěku může ulovit různé hlodavce, zajíce nebo také slepice. „Prosíme veřejnost, aby v případě, že ji zahlédne se ji nesnažila odchytit, ale volala hlavnímu zoologovi jihlavské zoo Richardovi Vidunovi, a to na telefonní číslo 737 266 421," vzkazuje Kubičková. 

Útěky v roce 2022

Každá zoologická zahrada, ta jihlavská není výjimkou, musí čas od času řešit nějaký ten útěk zvířat. „Nedá se říct nějaké průměrné číslo, kolik zvířat za rok uteče. Občas se to stane. V roce 2022 uprchly tři zebry a na konci roku zmíněná samice rysa čili celkem čtyři zvířata. Zebry utekly společně čili se jedná o dva útěky za rok 2022," shrnul Drbně ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák. 

Opět doma. Tři zatoulané zebry z jihlavské zoo jsou zpět ve výběhu, mají jen drobné oděrky

Po Jihlavě se dnes několik hodin pohybovala trojice zeber Burchellových. Chovný hřebec a klisna s jedním z letošních mláďat se pohybovali po Jihlavě v širším okolí zoologické zahrady. Odchytit a převézt zpět do zoo se je podařilo po několika...

Útěk čtyřleté samice rysa řešili i lidé sociálních sítích. Jedna skupina lidí přeje chovatelům, aby zvíře brzy odchytili a vrátilo se zpět do výběhu. „Snad se brzy najde a nic se jí nestane," vzkázala na Facebooku Karolína Buchtelová. Řada lidí ale naopak „fandí" zvířeti, přeje mu svobodu. „Svoboda je úplně nejvíc! Moc jí to přeju. Utíkej, holčičko, co ti síly stačí a užívej si svobody," přidala svůj názor do diskuze Ivana Straková. 

Momentálně chybí jen jedno zvíře

Na útěku je aktuálně pouze zmíněná šelma, jak dodala závěrem Kubičková, všichni ostatní obyvatelé Zoo Jihlava jsou „doma“.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky útěk, rys ostrovid, šelma, fotopast, zoo, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihlavská zoo stále postrádá samičku rysa. Je možné, že ji teď na podzim opět zachytí fotopast | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.