V nadcházejícím školním roce bude mít na Vysočině díky programu Potravinová pomoc dětem v sociální nouzi oběd zdarma 359 dětí, odhaduje kraj. Zájem je menší než dřív, hlavně kvůli administrativě. Ceny obědů se budou s novým školním rokem v některých školách zvyšovat,obědy pro nejmladší žáky stojí většinou 30 až 33 korun.
V Jihlavě zvýší ceny dvě základní školy. Konkrétním příkladem, kde obědy podraží, je Základní škola Jihlava, Seifertova 5. V novém školním roce zvýší cenu za oběd o dvě koruny, argumentem je nedostatečný finanční limit pro splnění potřeby dětí na stravování. „Základní škola Jihlava, E. Rošického 2, obědy podraží o dvě až čtyři koruny, důvodem je nákup kvalitnějších potravin. Ostatní základní školy v Jihlavě zvýšení cen obědů zatím neplánují," sdělila Kateřina Nejedlá z odboru školství jihlavského magistrátu.
Některé školy v Třebíči plánují zdražit obědy o pět korun. Naopak Školní jídelna Pelhřimov, která vaří až 800 obědů denně, zatím zdražovat nebude. Podle ředitelky Evy Novákové bude rozhodovat vývoj cen potravin. V předchozím pololetí byly dost proměnlivé. „Jednu chvíli byl například drahý olej, pak zlevnil, ale zase se zvýšila cena jinde. Bylo to tak i u masa. Ale protože máme možnost využívat různé akce, máme možnost si zde potraviny uskladnit, když už je nějaký výhled jídelníčku, tak si myslím, že to zvládáme. Občas si můžeme dovolit dát dětem i něco dražšího, třeba kachní prsa. Pak se to zase musí nějak vyvážit, pořád je nutné pracovat s nabídkou," řekla Nováková.
Jídelna, kterou vede, vaří pro dvě základní školy. Žáků, kteří by v ní měli díky programu potravinové pomoci obědy zdarma, je podle ní ročně mezi deseti až dvaceti.
Nejvíc dětí využilo v kraji potravinovou pomoc hrazenou do uplynulého školního roku výhradně z peněz Evropské unie ve školním roce 2018/2019. Zdarma tehdy obědvalo 530 dětí. Současný nižší zájem je podle mluvčí kraje Evy Neuwirthové způsobený i velkou administrativní zátěží.
Hlavní rozdíl poskytování potravinové pomoci je ve způsobu zapojení jednotlivých škol a školských zařízení a postup ověřování nároku na podporu. „V minulých letech byly uzavírány partnerské smlouvy mezi krajem a partnerem projektu. Od školního roku 2023/2024 bude se školami uzavíraná dotační smlouva v rámci dotačního řízení," uvedla Eva Neuwirthová. Zákonní zástupci budou muset podepisovat čestná prohlášení s povinnou přílohou potvrzení, že pobírají dávky hmotné nouze. Dřív se nárok na podporu ověřoval ve spolupráci s úřadem práce.
Škol, které budou moci školákům z chudých rodin od příštího týdne zprostředkovat obědy zdarma, je na Vysočině 31, před dvěma lety jich bylo přes 60 a ve školním roce 2019/2020 jich bylo 70. Oběd tehdy zajistily svým 460 žákům, z programu podpory tak vyčerpaly asi milion korun.
Od letošního školního roku se na financování potravinové pomoci bude vedle Evropské unie deseti procenty podílet i kraj.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.