Aktuálně

Také na Třebíčsku se změní jízdní řády, autobusy najedou o milion kilometrů ročně více více...

Obce u ložiska uranu Brzkov pokračují v boji proti možné těžbě

Autoři | Foto kdf.mff.cuni.cz

Čtyři sídla kolem ložiska uranové rudy u Brzkova budou dál bojovat proti zvažovanému otevření dolu. Na společném postupu se dohodly loni. Právnímu zástupci, který je v záležitosti zastupuje, se chystají prodloužit smlouvu o dva roky. Informaci, kterou novinářům řekl přibyslavský starosta Martin Kamarád, ČTK potvrdili také zástupci samospráv Polné, Věžnice a Brzkova.

Na schůzce obcí v první polovině listopadu se podle Kamaráda zdálo, že se kolem uranu celkem nic neděle. Asi za týden jim ale státní podnik Diamo oznámil, že u brzkovského ložiska žádá o stanovení průzkumného území.  „Takže jsme svolali novou schůzku a řekli jsme, že zase musíme nastoupit do práce,“ řekl starosta.

Služby společného právníka zatím tato čtyři sídla v součtu stály 100 tisíc korun. Kamarád uvedl, že pro další období by obce měly uvolnit obdobnou částku.

Obce také chtějí jednat o podpoře s obměněným vedením kraje. Podle Kamaráda se před volbami krajská reprezentace nechtěla ve věci angažovat, prý s odůvodněním, aby při úředních rozhodnutích nebyl kraj podezřelý z podjatosti. „My si myslíme, že něco jiného je samospráva a státní správa,“ řekl starosta Přibyslavi.

Podnik Diamo minulý měsíc obce informoval o tom, že žádá o stanovení průzkumného území ložiska u Brzkova, aby tam mohl udělat přepočet už dříve ověřených zásob uranu. Obce s řízením nesouhlasí, podle nich je v rozporu s platnou surovinovou politikou ČR. Kamarád řekl, že kdyby se surovinová politika státu změnila, měl by pak být průzkum proveden se vším všudy, včetně jednání s vlastníky pozemků.

Protestní akce 

Diamo ale na svém webu uvedlo, že u Brzkova byl proveden detailní geologický průzkum v letech 1972 až 1990. Proto tam nyní žádné průzkumné práce technického charakteru neplánuje.

Jedno úřední řízení už běží od loňska, kdy Diamo požádalo o rozšíření chráněného ložiskového území Brzkov o sousední území Horní Věžnice. Ministerstvo životního prostředí však toto řízení přerušilo do 30. června 2017 kvůli doplnění podkladů.

Materiál o přípravě na případné vytěžení uranu u Brzkova schválila vláda koncem roku 2014. V regionu se konaly protestní akce. Podle vyjádření ministerstva průmyslu z letošního září dosavadní kroky automaticky neznamenají přípravu na vytěžení uranu. Vzhledem k vývoji jeho cen ve světě by se prý těžba nevyplatila. Obce ale této argumentaci moc nevěří, protože řízení kolem brzkovského ložiska pokračují.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brzkov, Diamo, Polná, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky, Ministerstvo životního prostředí České republiky, těžba, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.