Aktuálně

Zemřel František Suk, dlouholetý učitel a ředitel středních škol na Jihlavsku více...

ANKETA: Oprava Brány Matky Boží v Jihlavě vyvolává debatu. Kámen, či omítka? více...

Nová uzavírka v centru Jihlavy. Do neděle bude uzavřená ulice Tolstého více...

Kriminalisté zadrželi podvodníka, který chtěl ženu připravit o téměř půl milionu více...

Kriminalisté pátrají po cizinci, který za sebou nechal škodu téměř čtyři miliony více...

Vizuální smog v Jihlavě. Všechny reklamy nám vadí, ukázala anketa u čtenářů Drbny více...

ANKETA: Dehydratace jako riziko nejen pro nejmenší a seniory. Žízeň může varovat pozdě

Autoři | Foto pixabay.com

Až život ohrožující stav může znamenat silná dehydratace, která hrozí nejen v aktuálním žhavém počasí. Nedostatek tělesné vody je nebezpečný zejména pro nejmenší děti a seniory. Průběžné doplňování tekutin by si ale měl pohlídat každý, i když zrovna nemá pocit žízně.

Podcenění tropického počasí může způsobit řadu zdravotních problémů. Komplikací, se kterou mohou lidé v některých případech skončit i v péči zdravotníků, je dehydratace. „To znamená pokles tělesné vody v organismu pod určitou mez, což vede k různému stupni porušení vnitřního prostředí. Příčina je jednak v nedostatečném příjmu tekutin z různých důvodů, a jednak také v přílišných ztrátách tekutin nebo v kombinaci obojího. V letních měsících se obáváme zejména neadekvátního sníženého příjmu tekutin v horku,“ objasňuje v tiskové zprávě Miloslav Špaček, primář interního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov.

Postupně se dehydratace projevuje pocitem žízně, sucha v ústech, bolestí hlavy, únavou, poklesem tvorby moče nebo i teplotou či nevolností. Výraznější a dlouhodobá dehydratace pak s sebou přináší svalové křeče, pokles krevního tlaku i ztrátu vědomí nebo zmatenost. „V nejhorším případě dochází k rozvoji dehydratačního šoku, kdy je osoba bezprostředně ohrožena smrtí ze selhání oběhu,“ varuje primář Špaček.

Jaký nápoj nejčastěji v létě pijete?

 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo12 čtenářů
 

Nejrizikovější skupinou jsou přitom v případě dehydratace kojenci a novorozenci. Nejmenší děti mají vyšší podíl vody v organismu a velmi citlivě reagují na nedostatečný příjem tekutin. Další ohroženou skupinou jsou pak podle primáře senioři, kteří mají snížený pocit žízně, sníženou koncentrační schopnost ledvin a obvykle i mnohá další přidružená onemocnění. Senioři navíc často užívají léky k odvodnění, které situaci ještě zhoršují. Chronicky nemocní lidé s obtížemi srdce nebo ledvin by se měli horku co nejvíce vyhýbat a konzultovat režim s lékařem.

Základním principem pro tropické dny je pravidelné doplňování tekutin a nespoléhání se na pocit žízně. „Ideální je čistá voda, minerálky nebo slabý čaj popíjený průběžně během dne. Iontové nápoje jsou vhodné spíše pro mimořádné fyzické výkony,“ radí primář z prostějovské interny.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zdraví, životospráva, pití, nápoj, žízeň, dehydratace, lékař, tekutina, AGEL Středomoravská nemocniční a.s.

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.