Stačí minuta nepozornosti, zaváhání nebo chybné rozhodnutí a lidé mohou přijít doslova o své celoživotní úspory. Řada podvodníků vystupuje seriózně a přesvědčit svou oběť pro ně není žádný problém. Podvodů je hned několik. Naposledy v Hradci Králové to byl falešný bankéř, který pětatřicetiletou ženu okradl o 600 tisíc korun. Jak se těmto podvodníkům bránit?
I v tomto případě byl scénář stejný. Volající se představil jako úředník z banky. Ženě po telefonu tvrdil, že má napadený účet a někdo si na ní chtěl vzít úvěr. To následně potvrdil i druhý volající. Tentokrát falešný policista, který se měl případem zabývat.
„Aby účet zachránila, musela si vzít sama úvěr, z něhož vypůjčené peníze vybrala a po částkách je vložila do bitcoinmatu. Po celou dobu byla s neznámým mužem v telefonním spojení,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí policie Iva Kormošová. Poté podvodník hovor ukončil a od té doby je nedostupný. Žena přišla o 600 tisíc korun.
Po bitvě každý generál. Faktem však zůstává, že podobných podvodů je stále více. Ačkoliv se o konkrétních podvodech ví relativně dost, jejich důvěryhodnost celou řadu lidí zmate.
Forma ochrany před podvodníky se liší především v tom, kde je pokus o podvod veden. Zda po telefonu nebo v on-line světě. V případě telefonického hovoru funguje jednotlivé pravidlo: „zavěste a zavolejte na číslo zpět“. Pokud se nedovoláte, šlo o podvod.
Je třeba mít na paměti, že žádná banka po svém klientovi nikdy nechce výběr v hotovosti za účelem ochrany prostředků. Každá banka v České republice dokáže ochránit peníze i bez asistence majitele účtu.
Zjednodušeně lze říct, že bychom po telefonu neměli řešit nic ohledně financí ani kryptoměn. Nejjednodušší obranou je nejdříve ověřit si totožnost volajícího na telefonním čísle, které má konkrétní banka na svém oficiálním webu.
Nejzákladnější pravidlo: „nenechte se přesvědčit k instalaci žádného programu“. To je ta nejzásadnější rada, kterou je třeba se řídit. Podvodníci mají v oblibě například program AnyDesek, skrze který se dostanou k vašim datům a získají kontrolu nad počítačem. Pak už záleží jen na tom, jak je podvodník šikovný.
Když už program v počítači máte, nikdy neposílejte potvrzovací SMS zprávy do internetového bankovnictví, ani kopie či fotografie dokladů. To samé platí i o penězích. Ať jde o jakoukoli částku, neplaťte ji nikomu, koho neznáte.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.