Aktuálně

Výbuch v kočičí kavárně způsobil škodu deset milionů. Kriminalisté nyní žádají o pomoc veřejnost více...

Žena z Vysočiny se záškrtem nakazila od domácího zvířete. Nikdo další z jejího okolí se nenakazil

Autoři | Foto Nemocnice Nový Jičín

Zdrojem nákazy záškrtu, kterým na Vysočině v dubnu onemocněla starší žena, bylo podle Státního zdravotního ústavu domácí zvíře. Infekci, která se v České republice vyskytla naposledy od roku 1995, se u ženy podařilo vyléčit antibiotiky. Nikdo další z jejího okolí se záškrtem nenakazil.

Záškrt propukl u pacientky, která má z důvodu jiného chronického onemocnění sníženou imunitu. „U této ženy byla před časem laboratorními testy zjištěna bakterie corynebacterium ulcerans, která produkuje difterický toxin zodpovědný za vznik záškrtu. Pacientce byla nasazena léčba antibiotiky. Klinické vyšetření následně potvrdilo, že se lékařům podařilo toto onemocnění u pacientky vyléčit,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice (KHS) Jan Pečinka.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil výskyt záškrtu v ČR, a to po 27 letech. Tato nemoc byla zaznamenána u pacientky v našem kraji. Ta se pravděpodobně nakazila od zvířete, které rodina doma chová.

Podle něj bylo vypuknutí nemoci raritní a přispěl k němu zdravotní stav i věk ženy. Účinnou obranou je přeočkování, proto by se o této možnosti měli lidé s oslabenou imunitou poradit se svým lékařem, dodal Pečinka.

V kontaktu s nemocnou bylo podle dřívějšího sdělení Böhmové asi deset lidí. „Tyto osoby se podrobily klinickému vyšetření a byly jim odebrány vzorky, které putovaly do laboratoře k dalším testům. Dnes už můžeme sdělit, že výsledky provedených rozborů všech těchto lidí, včetně rodinných příslušníků a zdravotnického personálu, který o pacientku pečoval, byly negativní," uvedla ředitelka protiepidemického odboru KHS Hana Pavlasová.

Případy přenosu ze zvířete na člověka se podle hygieniků v Evropě objevují, i když zcela ojediněle. Většinou onemocní lidé s oslabenou imunitou nebo neočkovaní. Očkování proti záškrtu je zařazené mezi očkování povinná. Infekce se šíří kapénkami, podobně jako například rýma, ale vzácně i stykem s kontaminovanými předměty. Záškrt může mít různé projevy a při včasném záchytu bývá dobře léčitelný antibiotiky.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, zdraví, Vysočina, záškrt, Kraj Vysočina, antibiotikum, Státní zdravotní ústav, Česko, Krajská hygienická stanice, imunita, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.