sobota 25. června 2022 Ivan

Hospoda za obecní peníze. Musíme lidem nabídnout místo pro setkávání, říká starosta Cetorazi

Obec Cetoraz na Pelhřimovsku začala se stavbou nové hospody a úpravou jejího okolí. Dle starosty je nutné obyvatelům nabídnout místo pro společenský život a setkávání. Zaplatí za to asi 19 milionů korun.

Starosta obce Luboš Novotný vnímá, že je to pro obec s ročním rozpočtem do čtyř milionů korun velká investice a hospody na malých vsích spíš zanikají. Ta cetorazská má být dokončena příští rok v dubnu.

"Vím, že je to unikát, stavět v dnešní době hospodu, na druhou stranu postavili jsme čističku, postavili jsme kanalizaci, plynofikovali jsme nově vzniklé stavební parcely, a když se pak lidi ani nemají kde sejít, tak si troufnu říct - ne, že by to byla nutnost - ale mělo by to být asi součástí," říká Luboš Novotný

Přízemní stavba hospody s kapacitou 50 lidí je podle Novotného navržená tak, aby ladila se zástavbou v okolí. V budoucnu by k ní mohl být dostavěný i společenský sál, což by stavbě dodalo podobu zemědělské usedlosti. "Zatím na to bohužel nedosáhneme finančně, protože na hospody se samozřejmě nic (dotace) nedává. Teď je to akce, která bude plně financovaná z našich zdrojů, žádné dotace na to nemáme," řekl Novotný. Na stavbu podle něho musela obec dlouho šetřit.

Hospoda bude stát mezi kostelem, hasičskou zbrojnicí a rybníkem v centru obce. Staveniště už si v tomto týdnu dodavatelská firma, kterou obec našla výběrovým řízení, převzala. Jak bude vypadat provoz hospody, není podle starosty ještě rozhodnuto. Předpokládá, že zůstane obecní. "Nepředpokládám, že by to šlo někam jinam, rozhodovat si o tom bude obec. Určitě to nebude záležitost nějaké výdělečné činnosti," řekl Novotný.

Ještě před necelými deseti lety v obci hospoda fungovala, byla soukromá. Majitel se pak snažil objekt prodat. Měla o něj zájem i obec. Z obchodu ale nakonec sešlo, i kvůli vysoké prodejní ceně. Nyní v ní podle starosty funguje podniková ubytovna.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto David Peltán, chalupygold.cz

Štítky ČR, správa, stavby, restaurace, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.