Aktuálně

Skvělý start do finále. Dukla porazila Zlín na jeho ledě 3:1 a ujala se vedení v sérii více...

Mladiství pod vlivem alkoholu se po půlnoci pokusili o útěk, policisté je dostihli. Šlo o sprejery více...

Kůrovcová kalamita nekončí. V lesích Vysočiny jsou tisíce napadených stromů, vlastníci je mají urychleně zpracovat

Autoři | Foto vulhm.cz

Ve smrkových lesích okolo Žďáru nad Sázavou jsou tisíce stromů napadených kůrovcem. Jejich vlastníci by je měli zpracovat do půlky června, ale někteří je chtějí kvůli zdražování energií zpracovávat postupně na topení. Protože by ale kalamitu tento postup posouval do dalších lesů, hrozí za něj pokuta.

„Kůrovcová kalamita nekončí, další vývoj bude záviset na rychlosti zásahu v lesích a na počasí,“ řekl ČTK vedoucí žďárského odboru životního prostředí Jaroslav Doubek„Vlastníci teď mají velkou šanci, vzhledem k průběhu počasí a k tomu, co se v minulých letech už podařilo udělat, kůrovcovou kalamitu výrazně zpomalit," řekl říká.

Kůrovci se teď množí a žerou pod kůrou, znovu vyletí zřejmě ve druhé polovině června. Majitelé lesů, kteří do té doby dřevo nezpracují, se dopouští přestupku vůči lesnímu zákonu a navíc umožní to, že kůrovci napadnou další stromy, uvedl dále Jaroslav Doubek.

Žďárský odbor životního prostředí uzavřel v posledních 12 měsících přes 40 přestupků, výše sankcí se podle Doubka pohybuje většinou v tisících korun. Poptávka po dřevě je teď vysoká a kdo nechává stát kůrovcové dřevo, je podle něj sám proti sobě. „Protože cena (dřeva) je na historických maximech," řekl.

Nejen odtěžit, ale i zalesňovat

Úřad spravuje území s 20 tisíci hektary lesů, které mají několik tisíc vlastníků. V části tohoto území, například kolem Bohdalova, už jsou lesy hodně poškozené kůrovcem, v další části jsou na tom lépe. Doubek uvedl, že úřad eviduje u drobných vlastníků asi 5000 stromů napadených kůrovcem, které je ještě potřeba vytěžit. Na velkých lesních majetcích už jsou podle něj poškozené stromy zpracované.

Podle Doubka by majitelé lesů neměli odkládat ani zalesňování, i když na něj byla lhůta prodloužená ze dvou na pět let. „Kdo bude čekat až na ten čtvrtý pátý rok, bude mít problémy zalesnit, protože paseka zaroste," upozornil.

Smrkové lesy na Vysočině likviduje kůrovec několik let. V roce 2020 se podle ČSÚ těžba na území tohoto kraje meziročně zvýšila o 12 procent na 8,71 milionu metrů krychlových, třetím rokem byla nejvyšší mezi kraji v ČR. Výsledek za rok 2021 zatím statistici nezveřejnili.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, lesy, správa, Žďársko, les, strom, kůrovci, Kraj Vysočina, Jaroslav Doubek, Žďár nad Sázavou, Český statistický úřad, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.