středa 17. srpna 2022 Petra

V Kramolíně se během pátku ubytovalo 24 romských uprchlíků. Místní obyvatelé jsou zaskočeni

Čtyřiadvacet romských uprchlíků, z toho 19 dětí, bydlí od včerejška v armádním objektu v Kramolíně na Třebíčsku. Podle informací z krajského úřadu ubytované osoby prošly registrací v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU).

Další lidé by zatím přibýt neměli, zároveň zatím není jisté, jak dlouho budou uprchlíci ve zmíněné ubytovně bydlet.

Proti umístění romských uprchlíků do ubytovny v těsném sousedství chatové oblasti už dříve lidé v Kramolíně protestovali. Podle místostarosty obce Tomáše Vostala lidi zaskočilo hlavně to, že rozhodnutí o využití armádní ubytovny v Kramolíně padlo bez informování místní samosprávy. Kramolín má asi 120 stálých obyvatel, kapacita ubytovny je 45 lidí.

Ubytovnu pro uprchlíky připravila Správa uprchlických zařízení (SUZ) s pomocí občanského sdružení Romodrom. „Ministerstvo vnitra se dohodlo se Správou uprchlických zařízení, že o romské uprchlíky by se primárně měl starat SUZ ve spolupráci s Romodromem. Ve spolupráci s armádou a policií má na území kraje Vysočina vytipované dva objekty, pravomoc o tom tam někoho umístit nemá v rukou Kraj Vysočina," řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). 

Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům od začátku války na Ukrajině pře 350 tisíc víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti, zhruba 73 procent dospělých jsou ženy. Na cizinecké policii se nahlásilo přes 252 tisíc příchozích.

KACPU s jinou provozní dobou 

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které v krajské Jihlavě sídlí v Tolstého ulici, kvůli nižšímu zájmu ukrajinských uprchlíků tento týden mění svoji provoozní dobu vyřizování agend. Nejvíce Ukrajinců sem chodí v pondělí a v úterý. 

Agendy cizinecké policie, odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, úřadu práce a Všeobecné zdravotní pojišťovny budou v pracovních dnech nadále poskytovány od 7 do 17 hodin. O víkendech a svátcích bude v KACPU v Jihlavě fungovat služba, která zajistí ubytovávání v nouzovém přístřeší s tím, že potřebnou agendu mohou zájemci vyřídit opět v pracovní dny," sdělila v tiskové zprávě Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina. 

Hodnocení článku je 38 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Kraj Vysočina

Štítky uprchlík, azyl, ubytování, Rom, Ukrajina, migrant, Kramolín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vojtech Pospichal

Tohle se nazývá zvůle a arogance moci. V oné čisťounké ubytovně jsem několikrát bydlel. Jak bude po nájezdu kočovníků s jejich typickým chováním a zvyky vypadat, a jak bezpečné budou soukromé majetky v jejím okolí, si každý domyslí. Kdo nevěří, ať tam běží, můj blízký příbuzný v Kramolíně bydlí... Palec dolů!

neděle, 22. května 2022, 12:52

Václav Mach

Politováni starousedlíkům.

sobota, 21. května 2022, 17:59

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.