středa 25. května 2022 Viola

Pohonné hmoty v Česku třetí týden v řadě výrazně zdražily. Vysočina je třetí nejdražší kraj

Ceny pohonných hmot v Česku třetí týden v řadě výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o 1,03 koruny na průměrných 44,25 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 46,44 koruny za litr, což je o 87 haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik očekává další nárůst cen.

"K růstu cen na čerpacích stanicích přispívá i zvýšená poptávka motoristů. Čekám další mírný nárůst cen paliv, které by se měly dostat na nejvyšší úrovně od začátku dubna," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. Situace na trhu s palivy se podle něj v posledních týdnech uklidnila, nicméně řidičům nedělá radost slábnoucí česká měna.

"Koruna ve čtvrtek atakuje dvouletá minima na páru s americkým dolarem. Obchoduje se již za více než 24 korun za dolar a zdražuje tak nákup paliv v zahraničí," řekl Tyleček. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v České republice levnější.

Na rekordní maxima vystoupaly ceny benzinu i nafty kolem 10. března v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, benzin stál v průměru víc než 47 korun za litr, průměrná cena litru dieselu přesáhla 49,50 koruny.

V meziročním srovnání jsou nyní paliva výrazně dražší než před rokem. Za benzin platí řidiči v průměru o 12,45 koruny více, za naftu dokonce o 16,73 koruny více.

Nejlevnější benzin nabízejí čerpací stanice ve Zlínském kraji. Litr je tam v průměru za 43,90 koruny. Za naftu se platí nejméně v Jihočeském kraji, a to průměrně 46,06 koruny. Naopak nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 44,83 koruny, litr dieselu 47,01 koruny.

Za kolik tankujeme na Vysočině? 

Kraj Vysočina má i tentokrát třetí nejdražší pohonné hmoty ve srovnání s ostatními kraji. Průměrná cena benzinu je zde 44,39 korun za litr, u nafty se průměrná cena dostala na 46,72 korun. Dražší je už jen Praha a Středočeský kraj. 

Ohodnoť článek

Štítky hospodářství, benzin, nafta, tankování, palivo, peníze, ceny, pohonné, hmoty, ČR, vývoj, doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.