Aktuálně

Parkování v Jihlavě V: Na sídlišti U Hřbitova se situace zlepšila, pro návštěvy mají lidé hodiny zdarma více...

Další uzavírky v Jihlavě: V létě budou u DKO, na podzim v Romana Havelky a k nemocnici více...

Dukla vyřadila vítěze základní části ze Vsetína a bude hrát finále. I v sedmém zápase se vylučovalo za hrubost více...

Čekání na rychlejší růst českých mezd

Česká ekonomika roste nejrychleji za posledních osm let, nezaměstnanost klesá, ale mzdy doposud za tímto pozitivním trendem zaostávaly. A pro ČNB je to zásadní otázka, protože od rychlejších nominálních mezd si slibuje i silnější domácí inflační tlaky a ty ve finále mohou v budoucnu otevřít cestu k opuštění kurzového režimu. Na začátku roku rostly mzdy nominálně pouze o 2,2% , a to především díky růstu platů v nepodnikatelské sféře. Jak dlouho budeme ještě čekat na rychlejší růst mezd?

V uplynulých několika letech v Česku výrazně klesla vazba mezi nezaměstnaností a pohybem mezd, která relativně spolehlivě fungovala v letech 2002-2008. Zaměstnanci si v delším období nejistoty a strachu o zaměstnání pravděpodobně zvykli nežádat o vyšší mzdy a ovlivňuje to jejich chování i dnes. Navíc v průběhu krize relativně poklesla vyjednávací síla řady zaměstnanců. Významně narostl počet pracovníků na dobu určitou (od roku 2008 o 100 tisíc) i počet zkrácených pracovních úvazků. Percentuální přírůstek sebe-zaměstnaných osob (živnostníků) byl za posledních šest let jeden z nejvyšších v celé Evropě (+10 %).Naopak zrychlil systematický pokles odborově organizovaných zaměstnanců. Těch bylo v roce 2005 okolo 20 % a po krizi jich je v Česku méně než 14 %. Slabší vyjednávací pozici měli v průběhu krize i nově nastupující zaměstnanci, kteří v průměru nastupovali v posledních letech za mzdy zhruba o 30 % nižší. Generační obměna tak sama o sobě přispívala zatím spíše k poklesu průměrné mzdy. Dalším problémem zatím bylo, že nová pracovní místa nevznikala zrovna v přeplacených sektorech. Nejvíce pracovních míst od roku 2010 vzniklo v administrativě s výrazně podprůměrnou mzdou.

Pokud se nicméně bude situace na trhu práce dál vylepšovat, měla by vyjednávací pozice zaměstnanců růst a zaměstnavatelé vytvářet i lépe placená pracovní místa. Je proto na místě očekávat zrychlení mezd. Ale pravděpodobně ne takové, které by centrální banku přesvědčilo k opuštění intervenčního režimu dříve než na konci roku 2016.

Zdroj: Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky mzda, Česká národní banka, Česko, krize, pracovní místo, Jan Bureš, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.