Přijímání lidí prchajících z Ukrajiny před ruskou invazí považuje za správné sedm z deseti Čechů. Příchod uprchlíků ale zároveň vyvolává u značné části společnosti obavy z oslabování sociálních jistot a růstu nezaměstnanosti. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury STEM. V Česku je podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne přibližně 300 tisíc ukrajinských uprchlíků. Většinou jde o ženy a děti.
Aktuální data podle autorů výzkumu ukazují, že "heroická" fáze reakce české společnosti na příchod ukrajinských uprchlíků se chýlí ke konci. Po silně emotivním prvotním vzepětí mnoha občanů přichází uvědomění, že pobyt ukrajinských uprchlíků v ČR bude delší a komplikovanější.
Přijímání uprchlíků z Ukrajiny považuje za správné 70 procent Čechů. Mírně nadpoloviční část respondentů vyjádřila ochotu se na nezbytnou dobu uskromnit i na úkor vlastní životní úroveň, aby bylo možno uprchlíkům pomoci.
Úterý, 19. dubna 2022, 09:35
„Oni si klidně přijedou v BMW! Kdo z nás to má? Taky mají značkové oblečení a ženské nalakované nehty. A dokonce jsem i viděla takovou, co měla umělé řasy. A ještě mají vstup do zoo za korunu!“ Jak by měl podle Čechů vypadat správný uprchlík?
Z průzkumu jsou ale zároveň patrné zvýšené obavy z dopadů příchodu ukrajinských uprchlíků na společnost. Lidé mají zejména obavu z toho, že příchod uprchlíků povede k oslabení sociálních jistot českých občanů. Tuto obavu vyjádřilo 70 procent dotázaných. Nadpoloviční většina respondentů se bojí zvýšené nezaměstnanosti a zhruba každý druhý se obává obecného oslabování soudržnosti české společnosti.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) ve snaze pomoci ukrajinským uprchlíkům schválila některá opatření, například zavedení humanitární dávky 5000 Kč měsíčně nebo příspěvky pro lidi, kteří se rozhodnou ukrajinské běžence ubytovat ve vlatních nemovitostech.
V hodnocení vládních opatření pro ukrajinské uprchlíky je česká společnost rozdělena na dvě velké skupiny. Za přehnaná označilo vládní opatření 42 procent respondentů. O jeden procentní bod menší byl podíl těch, kdo soudí, že jsou dostatečná. Za nedostatečná je považuje pět procent lidí. "Názor na státní podpůrná opatření pro ukrajinské uprchlíky má mnoho obyvatel dopředu zformovaný a z těchto politik se tak stává symbol, který lidé neposuzují objektivně," upozorňuje STEM.
Varovná je podle autorů průzkumu nízká důvěra veřejnosti v integrační a absorpční kapacitu české společnosti. Šest z deseti dotázaných si nemyslí, že se Česko o čtvrt milionu uprchlíků dokáže postarat dlouhodoběji.
Do pomoci Ukrajině se dle vlastního vyjádření nějakou formou zapojily dvě třetiny dospělé populace, což je v podle sociologů STEM celá aktivizovatelná část společnosti. Zdaleka nejčetnější formou pomoci byly finanční příspěvky, které uvedlo 38 procent respondentů. Tři z deseti dotázaných poskytli na pomoc Ukrajincům materiální dary. "Poskytnutí či nabídku ubytování uvedla jen tři procenta společnosti, ale stále jde o desítky tisíc solidárních domácností," uvádí STEM.
Názory občanů sbíral STEM mezi 24. březnem a 6. dubnem. Na dotazy odpovídalo 1171 respondentů ve věku od 18 let.
V krajské Jihlavě je uprchlíkům z Ukrajiny od 2. března k dispozici Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které sídlí na Tolstého ulici.
Neděle, 10. dubna 2022, 16:10
Krizový štáb Kraje Vysočina má za sebou další zasedání. Projednávaným tématem byl opět válečný spor na Ukrajině a s tím související pobyt uprchlíků v našem kraji. Zde jsou ty nejdůležitější závěry, které z jednání vyplynuly.
Přechodný azyl nabízí lidem prchajícím před válkou Ukrajinský dům, který má sídlo v budově bývalého domu dětí a mládeže v Jihlavě na Brněnské ulici. V provozu je od 25. března, dům zároveň slouží jako komunitní centrum. Do příprav a úprav prostor, kde mohou lidé z Ukrajiny přechodně bydlet, se zapojilo kolem 70 dobrovolníků.
Sobota, 26. března 2022, 13:18
Jihlavský bývalý dům dětí a mládeže (DDM) po 6 letech, kdy zel prázdnotou, našel svoje uplatnění. Včera se oficiálně otevřel jako Ukrajinský dům, který poskytne dočasný azyl uprchlíkům z Ukrajiny, co prchají před válkou. Budova bývalého DDM na...
V krajské Jihlavě je podle informací Ministerstva vnitra ČR k dnešnímu dni 1934 osob s udělenou dočasnou ochranou, v Havlíčkově Brodě to je 481 lidí, v městě Pelhřimov 522, Třebíč má těchto osob 609 a Žďár nad Sázavou přijal 436 lidí prchajících z Ukrajiny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.