Ve středu byla zahájena činnost Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) na pracovišti v Tolstého ulici. Provoz centra je nyní v režimu dní v týdnu od 7 do 19 hodin, za první den odbavilo 218 lidí. V pondělí bude rozhodnuto, s ohledem na monitoring konkrétní průchodnosti centra, o případném rozšíření provozu.
Akutní lékařskou péči i pro příchozí občany Ukrajiny bude standardně zajišťovat sít krajských nemocnic a ZZS Kraje Vysočina. Postupně budou aktualizována a zmapována zdravotnická zařízení a ordinace včetně odborných, které jsou schopné v rámci režimu běžného zdravotního pojištění poskytnout neakutní lékařskou péči.
„V rámci prvního dne fungování asistenčního centra na Vysočině bylo odbaveno 218 osob. Jednalo se převážně o osoby, které pobývají u svých známých a přátel,“ prozradila tisková mluvčí kraje Jitka Svatošová. Prozatím nebylo nutné pro žádnou osobu zajišťovat ubytování v určených objektech Správy uprchlických zařízení, které jsou k dispozici v Moravskoslezském, Středočeském nebo Karlovarském kraji.
Na území Kraje Vysočina ministerstvo vnitra prozatím neurčilo žádné objekty pro uprchlíky. „To se pravděpodobně změní v okamžiku obsazení kapacit v určených krajích," doplnila Svatošová. K evidenci se nyní v Jihlavě dostavují osoby, které zde působí v rámci širší rodiny, svých známých nebo přátel, osoby, které mají zajištěné ubytování.
V okamžiku, kdy je osobě přiděleno zdravotní pojištění, je možné na úřadu práce požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci proti újmě na zdraví, každá osoba má nárok na dávku ve výši životního nebo existenčního minima. Jde o jednorázovou měsíční dávku. Úřad práce nyní neposkytuje speciální dávky na ubytování. Úřad práce bude své služby nabízet i nadále na původních pracovištích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.