Počasí dnes15 °C, zítra14 °C
Sobota 23. září 2023  |  Svátek má Berta
Bez reklam

Hlavní hygienička odpověděla na otevřený dopis primátorky. Jsem zklamaná, jen mě utvrdila, že nařízení jsou nekoncepční, říká Koubová

Dočkala se odpovědi, ta ji ale rozhodně neuspokojila. Primátorka Jihlavy Karolína Koubová obdržela od hlavní hygieničky České republiky Pavly Svrčinové reakci na otevřený dopis, který se týkal zrušených adventních a vánočních trhů, o němž na konci listopadu rozhodla česká vláda. Odpověď primátorku jen utvrdila v tom, že vládní nařízení jsou nekoncepční.

Na otevřený dopis primátorky Jihlavy novému i odcházejícímu premiérovi dorazila do Jihlavy odpověď hlavní hygieničky z Ministerstva zdravotnictví ČR. Primátorka Jihlavy je z odpovědi zklamaná.

Nechci švejkovat a porušovat pravidla. Prosím, vraťte nám vánoční trhy, píše primátorka Koubová v dopisu Vládě ČR

Karolína Koubová (Fórum Jihlava), primátorka Jihlavy, v pondělí 29. listopadu odeslala na Úřad vlády ČR otevřený dopis adresovaný oběma premiérům ČR. Týká se zrušených adventních a vánočních trhů, o němž vláda rozhodla na konci minulého týdne,...

Odpověď hlavní hygieničky primátorku Jihlavy neuspokojila. Z odpovědi je evidentní, že k centrálnímu povolení adventních trhů nedojde. „Jsem zklamaná, že hygienička v podstatě neodpověděla na mou výzvu a možná ji vůbec nepochopila. Důvodům, které v odpovědi píše, rozumím a chápu je, ale vládní řešení je v globálu nešťastné, nepromyšlené a nekoncepční,“ říká v reakci na odpověď primátorka Jihlavy Karolína Koubová. V reakci nejsou odpovědi na položené otázky ani naznačený postup, jak dopadnou města, která trhy přejmenovala.

Premiérům původně psala, že díky neuváženým krokům vlády roste propast mezi očkovanými a neočkovanými, rostou nenávistné komentáře, polarizuje se společnost a lidé bohužel odmítají nekoncepční a často nesmyslná vládní nařízení dodržovat. Odpovědi na to, proč se ze dne na den změnilo nařízení, co s tím chce vláda dělat, anebo náznaku postoje, jak bude postupovat vůči městům, která trhy přejmenovala, se primátorka nedočkala. 

„Jen mi hlavní hygienička zopakovala, že máme v ČR špatnou epidemiologickou situaci a že podobná opatření zavedly i okolní země. Dopis mne nepřesvědčil o smysluplnosti a koncepčnosti vládních nařízení jako celku. Ani po dvou letech vláda nebyla schopná připravit společnost a města, jako organizátory vánočních akcí, na postupné a logické uzavírání či omezování počtu lidí na veřejných místech," dodává Karolína Koubová.

K další komunikaci je již skeptická. Nemá smysl už si dál s vládními představiteli dopisovat. Adventní trhy ani připravený kulturní program už nám nikdo nevrátí a důvěra lidí v právní stát a systém se bude velmi dlouho a složitě navracet. Je mi to líto o to víc, že lidé nerozlišují, co rozhodl stát a co je rozhodnutím města.“


Přečtěte si text hlavní hygieničky adresovaný jihlavské primátorce jako odpověď na její otevřený dopis:

Vážená paní primátorko,

reaguji na Váš otevřený dopis zaslaný budoucímu předsedovi vlády Prof. PhDr. Petru Fialoví, Ph.D., LL.M. a předsedovi vlády v demisi Ing. Andreji Babišovi, který mi byl z Úřadu vlády zaslán k přímé odpovědi.

Hned v úvodu bych Vás chtěla ubezpečit, že z části chápu velké zklamání společnosti z uzavření adventních a vánočních trhů a věřte mi, že i v této velmi špatné epidemiologické situaci toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Nakonec po zvážení všech okolností a s ohledem na reálnou hrozbu zahlcení zdravotního systému v některých regionech ČR dospěla Rada vlády pro zdravotní rizika k tomuto závěru, který byl následně odsouhlasen i celou vládou a celostátně zakázala pořádání těchto typů trhů. Regionální zákazy těchto akcí by v současné situaci neměly velkého významu, spíše by to přispělo k rychlejšímu šíření onemocnění covid-19 napříč celou republikou tak, jak by lidé z nejpostiženějších krajů, kde by trhy byly uzavřené, cestovali do regionů, kde by mohly být provozovány. V této souvislosti je na místě i sdělit, že k podobnému kroku přistoupily např. nej postiženější německé spolkové země Sasko, Bavorsko, Durynsko a Braniborsko, kde 7denní incidence zdaleka nedosahuje (kromě Saska) průměrnou hodnotu za celou ČR s tím, že v sedmi krajích (včetně toho Vašeho) je tato průměrná hodnota 7denní incidence překročena. A už vůbec nezmiňuji fakt, že další dva sousední státy (Rakousko a Slovensko), které jsou na tom co do srovnání epidemické situace obdobně jako ČR, vyhlásily celostátní lockdown.

Důvody, které vedly k tomu kroku, jsou pak především fakt, že při současné velmi vysoké virové náloži v populaci je i pobyt venku, kde dochází k výraznému shlukování osob bez možnosti dodržovat bezpečný rozestup minimálně 1,5 m, rizikový. A pro vánočních trhy je toto enormní shlukování osob z různých míst republiky na malém prostoru velmi typické. Osoby mají tendenci se zde více sdružovat, setrvávat zde po delší dobu v úzkém kontaktu a svým charakterem jde spíše o společenská setkání, než o prostou přítomnost za účelem pouhého nákupu zboží. Navíc zde osoby minimálně používají ochranný prostředek dýchacích cest, byť zde dochází ke kumulaci osob, stejně jako nebývají dodržovány potřebné rozestupy či dezinfekce rukou. Jak sama píšete, tyto trhy jsou dále většinou doprovázeny bohatým kulturním programem (v případě Jihlavy i velkými kulturními akcemi, jak sama zmiňujete), který přispívá k dalšímu shlukování osob. Vláda, potažmo Ministerstvo zdravotnictví si je však vědomo vánoční tradice, a tak se tento zákaz nevztahuje na prodej vánočních stromků, chvojí jmelí a s nimi souvisejících produktů a ryb a produktů z nich. Je tedy umožněn prodej toho, co je s tradicí českých Vánoc neodmyslitelně spjato.

Na rozdíl ve Vámi zmiňovaných obchodních center je povinnost používat respirátor, v provozovnách zde umístěných je omezena kapacita osob na 1 osobu na 10 m2 prodejní plochy a zároveň je zakázáno konzumovat potraviny v prostorech nákupního centra (včetně prostoru tzv. food court).

Vážená paní primátorko,

pevně doufám, že výše uvedené argumenty Vás přesvědčí o smysluplnosti tohoto rozhodnutí a zároveň věřím, že brzy dojde k obratu nepříznivého trendu v souvislosti s onemocněním covid-19 a představitelé vlády ČR budou moci nám všem sdělovat opět pozitivnější a naději vzbuzující zprávy, že brzy bude lépe.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Magistrát města Jihlavy | Zdroj Magistrát města Jihlavy

Štítky Vánoce, trhy, jarmark, advent, dopis, vláda, Karolína Koubová, covid, koronavirus, Pavla Svrčinová, otevřený dopis, Jihlava, Česko, vánoční trhy, nařízení vlády, Vláda ČR, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Sasko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavel Pytlík

Paní hygienička Svrčinová asi dlouho nebyla nakupovat jak vypadá 1 osoba na 10 m2 asi se jí to zdá bezpečnější než vánoční trhy

Neděle, 12. prosince 2021, 18:44Odpovědět

Květoslav Polách

Pacholík,Šteflová dva pitomci. Používejte to, co nosíte na krku. Jediná omluva pro Vás je že, píšete z Bohnic.

Neděle, 12. prosince 2021, 12:59Odpovědět

Ivan Pacholík

Proč vláda nezasáhla? Vždyť města ohlásila předem, že trhy přejmenují. Je to přece obcházení zákonů

Sobota, 11. prosince 2021, 19:12Odpovědět

Marta Šteflová

Je to s prominutím k zblití, stačí "trhy" přejmenovat a jsou povolený???Už tomu nerozumím...

Sobota, 11. prosince 2021, 18:23Odpovědět

Engler Leoš

A co použít tu věc na hlavě a povolit trhy uplně stejně jako každě jiné nakupování ze zakrytím nosu a úst.Jo vlastně v Německu to nepovolili ,takže my také.Tak prosím nač máme vlastně vzdělávat naše lidí na univerzitách když se stačí podívat do Německa a okopírovat?A doma všechni zdrávy pani hygěničko?

Sobota, 11. prosince 2021, 05:34Odpovědět

Hlavní hygienička odpověděla na otevřený dopis primátorky. Jsem zklamaná, jen mě utvrdila, že nařízení jsou nekoncepční, říká Koubová | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.