úterý 29. listopadu 2022 Zina

Dvě stě let od narození Havlíčka Borovského stylově a rekordně: Na brodském náměstí se sešlo 655 lidí s knírem

Na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě se včera sešlo 655 "Havlíčků". Je to nový český rekord v počtu lidí s knírkem na jednom místě. Za "Havlíčky" označili organizátoři lidi s přírodním nebo nalepeným knírem, který nosíval podle dobových vyobrazení spisovatel a novinář Karel Havlíček Borovský, od jehož narození je to právě dnes 200 let.

Akce měla připomenout letošní 200. výročí Havlíčkova narození a byla součástí víkendového setkání příznivců hry geocasching, kterých přijelo na 700.

Na náměstí bylo možné k dnešnímu poledni potkávat s černým knírem pod nosem muže i ženy. Umělý knír mezi účastníky setkání rozdávaly i pracovnice městského turistického centra. Byl připravený v balení společně s obrázkem Karla Havlíčka Borovského a heslem: "O fous blíže Karlu Havlíčkovi...".

Karel Havlíček Borovský je považovaný za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Narodil se 31. října 1821 v Borové (dnes Havlíčkova Borová). Jeho rodiče se později přestěhovali do Německého (Havlíčkova) Brodu. Havlíček zemřel 29. července 1856 v Praze.

Krátce po poledni se "Havlíčci" shromáždili před budovou radnice, aby mohla být z jejího balkonu pořízena fotografie dokládající setkání největšího množství lidí s knírem na jednom místě. Ze stejného balkonu se v květnu 1945 obyvatelé města dozvěděli, že se Německý Brod začal nazývat Havlíčkovým Brodem, připomněl starosta města Jan Tecl (ODS).

Zaevidování nového českého rekordu obstarala pelhřimovská Agentura Dobrý den, její komisař Jakub Marek po pořízení fotografie na náměstí přítomné "Havlíčky" přepočítal. "Máme dva názvy rekordu, první je prozaičtější - nejvíc lidí s knírkem na jednom místě, ale protože je akce věnovaná Karlu Havlíčku Borovskému, říkají tomu nejvíc Havlíčků na jednom místě," řekl Jakub Marek.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Havlíčkův Brod

Štítky ČR, zajímavosti, literatura, Havlíčkův Brod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.