V Jihlavě začala debata o možné kandidatuře na Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Vedle regionálních politiků se jí zúčastnili lidé, kteří mají s podobnými projekty zkušenost nejen v Česku. Jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) pak novinářům řekla, že očekává další diskusi v radě města a v jihlavském zastupitelstvu. Předpokládá, že rozhodnutí by muselo padnout ještě letos, protože na přípravu přihlášky zbývá rok.
„Jestli do toho chceme jít, tak je nejvyšší čas se rozhodnout. Myslím si, že Jihlava je velmi dobře připravená, aniž by pro to vlastně ještě cokoliv udělala," řekla Karolína Koubová. Město má podle ní dobrou strategii pro kulturu a připravuje významné investice, jako je zlepšení podoby centra, vznik centrálního dopravního terminálu a stavbu víceúčelové arény na místě dožívajícího Horáckého zimního stadionu. „Já si umím představit, že Jihlava bude v roce 2028 v novém kabátě," řekla. Ve městě jsou podle ní i aktivní spolky. Zároveň řekla, že si uvědomuje, že by s kandidaturou bylo hodně práce. „My jsme to zatím neřešili do konkrétna, tohle je první diskuse," podotkla.
Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na rok propůjčovaný Evropskou unií většinou dvěma evropským městům, která pak mají celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a rozvoj. Z českých měst měla tento titul Praha v roce 2000 a v roce 2015 Plzeň. Podle účastníků debaty by se o kandidaturu pro rok 2028 chtěly ucházet města Liberec, České Budějovice, Broumov a Brno.
Debata o možné kandidatuře Jihlavy v Horáckém divadle předcházela úternímu slavnostnímu zahájení 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. „Když jsme se o tom začali bavit poprvé, tak jsme to vzali nejdřív jako takový fór... Když jsme se o tom bavili víc a víc, tak nám docházelo, co všechno máme nachystané," řekla Koubová během dvouhodinového setkání.
Skeptičtější byli v debatě hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO), který je také zastupitelem Jihlavy, nebo jihlavská radní pro kulturu Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!). „Podle mě je úplně zásadní pojmenovat tu změnu, které chce to město dosáhnout a jestli vůbec tu změnu potřebuje," uvedl mimo jiné hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS). Projekt by podle něj potřeboval silnou politickou podporu. Podle Čermákové by taková snaha dávala smysl jen v případě, že by propojila i další města v kraji.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.