pondělí 25. října 2021 Beáta

Zabaveno Ano-fertem! Řadu míst v ČR ohradila žlutá páska, k vidění je i v Jihlavě na soše T.G. Masaryka

, aktualizováno 27. září 2021, 11:31

Dnes ráno se nejen lidé v Praze probudili do města, kde jsou desítky objektů omotány žlutou exekuční páskou s nápisem Zabaveno Ano-fertem! Za happeningem stojí Spolek Milion chvilek, který akcí upozorňuje na „prorůstání konglomerátu ANO/Agrofert naším státem“. Žluté pásky omotali kolem soch, zastávek, kašen a různých významných objektů dobrovolníci. Akce probíhá i v dalších českých městech. Třeba i v krajské Jihlavě.

Pásky u koně, u hlaváku nebo v metru

V Praze jsou žlutou páskou s nápisem „Zabaveno Ano-fertem!“ omotány desítky objektů. „Na Václaváku je omotána socha svatého Václava, která zůstane omotaná do zítřka. Na Andělu je žlutá páska před Mafrou a před budovou Seznamu, žlutá páska je také před budovou České televize na Kavčích horách, v metru na Florenci, na Andělu nebo na I. P. Pavlova a u dalších objektů,“ řekla dnes ráno pro Pražskou Drbnu mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková. Žlutá páska se nachází také u Hlavního nádraží, v Žižkovském tunelu nebo před areálem Forum Karlín.

Podle iniciátorů jde o nenásilný politický protest, který poukazuje na toxické podmanění si státu koncernem Agrofert. „Prsty Andreje Babiše sahají daleko už nyní. A pokud dál zůstane v čele našeho státu, nebude to stejně strašné jako teď. Bude to mnohem horší. Ale ještě máme šanci to zastavit,“ řekla Strašáková.

„Chcete po mně, abych komentoval předvolební nesmysly“

Podle mluvčího Agrofertu jde o absurdní situaci. „Chcete po mně, abych komentoval předvolební nesmysly. Jsme soukromá firma, podnikáme podle platných zákonů a nejsme politickým subjektem. Odmítáme, že bychom cokoli ve veřejném prostoru zabavili,“ uvedl dnes ráno pro Pražskou Drbnu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Není to tak dávno, co tenhle spolek na transparentech na demonstraci požadoval smrt premiéra a vyvlastnění soukromého majetku. Nezlobte se, jakékoli kroky tohoto spolku si opravdu komentář nezaslouží,“ doplnil Hanzelka.

Andrej Babiš se zatím k věci nevyjádřil a sdílenější nebyl ani mluvčí jeho politického uskupení. „Nechal bych to úplně bez komentáře,“ řekl dnes ráno pro Pražskou Drbnu mluvčí hnutí ANO Martin Vodička.

Protesty také v Brně, Ostravě, Hradci, Plzni a Jihlavě

Spolek uvedl, že chce upozornit, že zůstane-li Babiš premiérem i po říjnových sněmovních volbách, prorůstání soukromého zájmu do veřejné sféry se bude stupňovat. „Kromě zemědělské půdy, lesů, potravinářských podniků, zdravotnických zařízení a státních úřadů už v téhle dystopické vizi budoucnosti nenasytnost premiéra Babiše a jeho Ano-fertu pohltila v podstatě každý kout této země, který má sloužit občanům. A právě to mají pásky symbolizovat,” uvedl místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl.

Opáskovaný Masaryk nedaleko jihlavského gymnázia 

Podobné protesty probíhají například v Brně, Ostravě, Hradci Králové Plzni nebo i Jihlavě. Protest je podle organizátorů zcela legální a pásky po ukončení protestu opět odstraní.

V Jihlavě byla „opáskována" třeba socha T. G. Masaryka, která se nachází v parku nedaleko jihlavského gymnázia. Tento počin vyvolal na facebookové stránce jedné z jihlavských skupin rozdílné reakce. „Nápad možná dobrej, ale spíše bych Andreovcům a Pirátům a jim podobných postavil sochu Marxe, možná by se i nějaká našla v depozitářích - si myslím, že profesor a president Masaryk si až takovouto metaforu, ač zřejmě v dobrém úmyslu, nezaslouží..." myslí si Václav Konvalinka. S aktivitou Spolku Milion chvilek rozhodně nesouhlasí Michal Bíba Boháček. „Takhle zneuctít sochu Pana Masaryka, to je na trest smrti​." 

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dalibor Mašek

Štítky demonstrace, žlutá páska, ANO, Milion chvilek, politika, Jihlava, T. G. Masaryk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.