Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Jihlavská zoo bude vydávat sběratelské bankovky, tentokrát s motivy prasat

Termín vydání druhé, nové emise sběratelské bankovky Euro Souvenir Zoologické zahrady Jihlava se rychle blíží. Jde o suvenýrovou eurobankovku, vyrobenou v Paříži stejnou firmou a technologií jako skutečné eurobankovky. Každý kus je navíc unikátní díky pořadovým číslům, stejně jako to mají skutečné peníze.

„Hlavním motivem pro tento výjimečný suvenýr budou tentokrát tři druhy prasat, které jihlavská zoo chová. Prasata jsou totiž nesmírně inteligentní a zajímavá zvířata. Zároveň je velká část různých divokých druhů prasat nějakým způsobem ohrožena lidskou činností a tudíž vzácná. A Zoo Jihlava se dlouhodobě snaží o záchranný chov hned tří těchto ohrožených druhů sudokopytníků. Navíc bychom rádi ukázali návštěvníkům i obrovskou rozmanitost a pestrost zvířat, pro většinu z nás tak obyčejných, jako jsou prasata,“ vysvětluje ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.

Babirusa sulaweská (Babyrousa celebensis) je v České Republice k vidění pouze v Zoo Jihlava a je typická i svým nápadným a nezaměnitelným vzhledem dospělých samců. Těm vyrůstají mohutné špičáky v dolní i horní čelisti a stáčí se jim nad hlavou. Samice mají naopak extrémně dlouhý a štíhlý rypák, kterým prasata skoro nepřipomínají.

Prase visajanské negroské (Sus cebifrons negrinus) je jedním z nejvzácnějších prasat i savců světa. Jeden z jeho poddruhů byl již vyhuben a nyní přežívá pouze na dvou Filipínských ostrovech a v záchranném chovu v lidské péči včetně naší zoo.

Pekari Wagnerův (Catagonus wagneri) vypadá na první pohled jako obyčejný divočák a i když je běžně označován jako prase, je prasatům pouze blízce příbuzný. Jde o skutečnou živou fosílii a velmi vzácného plachého obyvatele polopouští a trnité buše. Pochází z Jižní Ameriky, kde byl objevený teprve v roce 1971. Předtím byl známý pouze z paleontologických nálezů.

Prodej bankovek, které byly vydány v nákladu pěti tisíc kusů, bude zahájen 29. srpna 2021 v Zoologické zahradě Jihlava. Podmínky prodeje jsou zveřejněny na webových stránkách Zoologické zahrady Jihlava.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zoo Jihlava | Zdroj Zoo Jihlava

Štítky Zoo Jihlava, bankovky, Zoologická zahrada Jihlava, Paříž, Jihlava, zoologická zahrada

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihlavská zoo bude vydávat sběratelské bankovky, tentokrát s motivy prasat | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.