Kůrovec je v posledních letech velice často skloňovaným slovem, které výrazně rezonovalo i na prvním letošním jednání kalamitního štábu. Diskuze se vedla zejména o dosavadním a dalším předpokládaném vývoji kůrovcové kalamity v kraji.
Jednání proběhlo na konci června za účasti hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka, zástupců Lesů ČR, soukromých vlastníků lesa, státní správy lesů všech stupňů, Lesní ochranné služby a zpracovatelským firem společně s vedením Kraje Vysočina.
Budoucí průběh kůrovcové kalamity v Kraji Vysočiny ovlivní celá řada faktorů, mimo jiné kůrovcový základ z loňského roku, průběh letošního počasí i přístup jednotlivých vlastníků lesa ke zpracování kůrovcem napadených stromů.
„Letošní rok není prozatím tak extrémní jako roky předchozí a dává lesům šanci na zpomalení kůrovcové kalamity. Situace je příznivá i co do personálních a technických kapacit na zpracování nahodilých těžeb. Došlo k výraznému růstu cen, za které jsou jednotlivé sortimenty dříví obchodovány. To dává možnost realizovat s kladným výsledkem těžby i v mladších, kůrovcem poškozených porostech. Této situace je třeba využít a pustit se do zpracování suchých porostů. Jejich odstraněním se zároveň stane pohyb v našich lesích jak pro veřejnost, tak i pro vlastníky samotné, bezpečnější,“ dodává náměstek Lukáš Vlček.
Kromě situace s kůrovcem byla řešena celá řada dalších aktuálních problémů. Diskutována byla potřeba oprav lesní cestní sítě po proběhlých kalamitních těžbách, zalesňování rozsáhlých kalamitních holin a s tím související nedostatek sadebního matriálu. Ředitel odboru hospodářské úpravy a ochrany lesa Ministerstva zemědělství Václav Lidický komentoval aktuální dotační politiku státu v oblasti lesního hospodářství, ale i její připravované změny.
Zástupci majetku Kinských a Lesního družstva Přibyslav prezentovali okruhy problémů, se kterými se aktuálně potýkají. Situaci v ochraně lesa nejen na Vysočině, ale průřezem České republiky komentoval zástupce Lesní ochranné služby. Aktuální situaci ale i prognózu dalšího vývoje cen za jednotlivé sortimenty předložil zástupce dřevozpracujícího průmyslu.
Na území Kraje Vysočina bylo k 1. lednu 2021 v lesích v majetku státu cca 7,5 tisíc hektarů holin. Cílem je v letošním roce provést zalesnění větší poloviny z nich. Při jarním zalesnění bylo použito cca 30 druhů dřevin, přičemž 34% zastoupení měl smrk, 22% buk a 19% dub.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.