Vzácnou synagogu ve Velkém Meziříčí obývají obchodníci. Do vzácné památky se nechodí za kulturou, ale za nákupy.
Zájemci o turistickou prohlídku velkomeziříčské synagogy mají smůlu. „Prohlídky neorganizujeme. Synagogu pronajímá brněnská židovská obec jako tržnici. Bohužel," sdělila pracovnice velkomeziříčského informačního centra Lenka Pešková.
Stále se mluví o asijské tržnici v synagoze jako o provizorním řešení, chystá se komplexní památková obnova s navrácením autentické podoby a kulturním využitím.
Současný nájem od asijských trhovců pokryje brněnské židovské obci prostý provoz budovy. „Na posun situace směrem ke kulturnímu využití budovy je potřeba asi dvacet milionů korun. Projekt je připravený," uvedl správce židovských památek Jaroslav Klenovský.
Žádosti o finanční podporu z evropských prostředků ROPu Jihovýchod nebyly v minulých letech vyslyšeny.
Početnost židovské komunity ve Velkém Meziříčí různě kolísala. Nejvyššího počtu 1116 dosáhla v polovině 19. století, což byla asi čtvrtina všeho obyvatelstva města. Od těch dob jejich počet klesal až na 76 v roce 1930. Vyvrcholením tragického osudu židovského obyvatelstva ve Velkém Meziříčí se stal 14. květen 1942, kdy bylo ze starého nádraží deportováno přes sběrnou stanici Třebíč do Terezína a odtud do vyhlazovacích táborů 71 zdejších Židů a 58 z okolí. Z nich se zpět vrátilo jen 7.
Napsal: Miroslav Mareš
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.