pondělí 20. září 2021 Oleg

Když létají jiskry, které jsou vidět a cítit i z hlediště

PR článek

Přinášíme vám elektrizující rozhovor s Johnem Tregellasem, podnikatelem, jehož firma působí v odvětví nejvíce zasaženým koronavirovou pandemií. Jak se mu podařilo se s touto situací vyrovnat? Jaké pozitivní zkušenosti si z ní odnáší? A jakou roli v tom hrálo ocenění Český Goodwill, které loni získal?

Vy jste byl, Johne, na ocenění Český Goodwill nominován loni. Vzpomenete si, jaké byly Vaše pocity, když jste se o nominaci dozvěděl?
Loňský rok byl v tolika ohledech zvláštní a náročný.  To, že mě nominoval kolega Radim Král na ocenění Český Goodwill, jsem bral jako znamení, že i v té nejtěžší chvíli naší firemní historie kráčíme správnou cestou, a to mě obrovsky vzedmulo.

A jak vzpomínáte na galavečer Český Goodwill, na němž jste získal Zvláštní cenu poroty?
To byl vskutku magický večer. I kdybych nic nevyhrál, samotná skutečnost, že se pořadatelům podařilo v podmínkách přísných protiepidemických opatření zorganizovat vtipnou, zábavnou a zároveň důstojnou předávací ceremonii ve strahovském autokině, byla asi pro všechny zúčastněné velkou vzpruhou. V té době jsme všichni potřebovali dávku naděje a dobré nálady.

Zmíněný kolega Radim Král si řekl, že pokud v autokině, tak rozhodně stylově, a domluvil spolupráci s Liborem Vykusou, zakladatelem značky Škodovky s příběhem a majitelem klasické Škodovky 1000 MB. Cestu z našeho vinohradského sídla na Strahov jsme tak absolvovali za zvědavých a obdivných pohledů kolemjdoucích.

Hlavní cena poroty se vyhlásila jako úplně poslední, v okamžiku, kdy už jsme se smířili s tím, že jsme nic nevyhráli. V malém prostoru naší Škody MB vypuklo obrovské nadšení. Po roce zklamání, těžkých výzev a neustálé nejistoty to byl skutečně krásný pocit.  

Od roku 1994 žijete a podnikáte v Praze. Vaše společnost zařizuje koncertní turné pro zahraniční soubory. Co Vás do Prahy a k této činnosti přivedlo?
V rodné Anglii jsem měl češtinu jako koníček při studiích kvůli svým moravským předkům.  V listopadu 1990 jsem se přestěhoval do Prahy, abych zažil zblízka obrovské společenské změny, které se tu děly.  Byla to doba, kdy mnoho západních hudebníků toužilo zahrát si poprvé v českých hudebních síních. Já, jako hudebník-amatér a sborový zpěvák, jsem tu viděl určitou příležitost, jak se stát můstkem mezi hudebními světy zde a onde.

Po tzv. Brexitu jste se rozhodl požádat o české občanství. Co Vás vedlo k tomuto rozhodnutí?
Rozhodnutí požádat o české občanství padlo víceméně okamžitě po vyhlášení výsledků referenda o tzv. Brexitu.  Mísily se v něm citové a praktické ohledy. Britský stát tím, že nedovolil všem svým občanům žijícím mimo Británii účast na hlasování, ztratil pro mě důvěryhodnost. Přitom rozhodnutí o vystoupení z EU mělo právě na milióny britských občanů žijících ve státech EU úplně klíčový dopad.

Zároveň jsem chtěl dát najevo svůj vztah k novému domovu, ve kterém spokojeně žiji a pracuji již přes 30 let, který přes veškeré mouchy a nedostatky miluji, jehož krásu stále objevuji a obdivuji, a který mi dal příležitost realizovat svůj životní projekt, kvůli kterému jsme se tady sešli.

Každoročním vrcholem vaší práce je koncertní cyklus Musica Orbis. Můžete nám o něm prozradit více?
V rámci cyklu Musica Orbis představujeme pražskému publiku vybraná hudební tělesa z celého světa v nejkrásnějších sálech hlavního města, jako je Smetanova síň Obecního domu nebo Dvořákova síň Rudolfina. Za 7 let pořádání cyklu jsme představili hudební ansámbly z USA, Velké Británie, Číny, Singapuru, Norska, Austrálie, Turecka, Japonska... Jedná se převážně o mladé hudebníky, jejichž elán a energie mají schopnost nadchnout a inspirovat posluchače.  Často se tito hudebníci totiž setkávají s velkými díly světového repertoáru úplně poprvé, a pak létají jiskry, které jsou vidět a cítit i z hlediště.

Loňský rok poznamenaný proticovidovými opatřeními do činnosti Vaší firmy výrazně zasáhl. Jak jste se s tím vypořádali?
66 naplánovaných koncertních turné se zhruba 200 koncertních vystoupení ve všech zemích střední Evropy jsme museli víceméně ze dne na den zrušit, včetně ubytovacích, stravovacích a dopravních služeb. Trvalo několik měsíců, než jsme se všemi partnery mohli uzavřít jednání o spravedlivém vyrovnání po takto nečekaném zásahu do naší i jejich činnosti. 

Pak jsme se pustili do takových aktivit, které se v nových podmínkách ještě daly realizovat: pořádali jsme řadu webinářů pro dirigenty a sbormistry, představili nadějné mladé české hudebníky v online koncertním cyklu Musica Orbis Bohemia, a začali připravovat virtuální verzi našeho mezinárodního festivalu Musica Orbis Prague Festival. 

Vedle toho jsme využili náhlý "přebytek" pracovního času k tomu, abychom nabídli pomocnou ruku partnerským neziskovým organizacím a sociálním zařízením formou pracovních brigád.  Věřím, že podobné aktivity nám pomohly najít smysl v jinak dost "nesmyslném" roce a výrazně posílily pocit vzájemnosti a soudržnosti v našem agenturním týmu.

Třeba tím, že si Vaši kolegové udělali kurz první pomoci a chodili pomáhat do přední linie. Co jste cítil, když jste se o této jejich dobrovolné aktivitě dozvěděl?
Pokud bych měl vyzdvihnout pozitiva tohoto jinak velmi problematického období, tak je to určitě plné uvědomění si hodnoty skvělého lidského a pracovního týmu, který je základem našeho úspěchu. Přes polovinu našich zaměstnanců chodilo dobrovolně vypomáhat nejen do domovů důchodců a podobných zařízení, ale přímo do covidových oddělení nemocnic v době, kdy byl zdravotnického personálu zoufalý nedostatek a každá ruka byla potřeba. Jsem na své kolegyně a kolegy obrovsky hrdý a nikdy jim to nezapomenu.

Mottem Vaší firmy je: „Hudba nezná hranic.“ Co plánujete dál? Na co se milovníci hudby mohou v nejbližších měsících těšit?
Nejbližší hudební podívanou, která sice ještě proběhne ve virtuálním prostoru, ale díky tomu s mezinárodní účastí, je Musica Orbis Prague Festival. Mezi 25 sbory z celého světa najdeme i 5 českých zástupců. Všechny soutěžní nahrávky hýří kreativitou, o čemž se můžete sami přesvědčit na YouTube kanále Musica Orbis. Tento podzim se také uskuteční národní verze Musica Orbis Festivalu – Gloria, určená především pro české a středoevropské sbory, a na léto příští plánujeme již tradiční mezinárodní Musica Orbis Prague Festival v prezenční podobě.

Zároveň se připravujeme intenzivně na červenec 2022, kdy se dechové symfonické orchestry z celého světa sdružené v asociaci WASBE sjedou do Prahy a na celý týden od 19. do 23. července obsadí ostrov Žofín a tamější Velký sál paláce Žofín, aby představili Pražanům ale i návštěvníkům přespolním a zahraničním to nejlepší ze symfonické dechové hudby, do které mimořádným způsobem přispěli i čeští skladatelé jako Julius Fučík, Václav Nelhýbel a Karel Husa. Pro bližší informace sledujte prosím www.wasbe2022.com.

Doufáme, že budeme moci v příštím roce realizovat i část turné, která se původně měla konat v roce 2019. Zájemci o naše koncerty mohou sledovat naše plány na adrese www.koncertniklub.cz, kde se také mohou přihlásit k bezplatnému členství v našem Koncertním klubu.

John Tregellas 
Narodil se ve Velké Británii. Kvůli svým moravským předkům studoval češtinu. V listopadu 1990 se přestěhoval do Prahy, která mu učarovala. V roce 1994 založil firmu, která se zaměřuje na přípravu a realizaci koncertních turné v oblasti střední Evropy. Agentura The Prague Concert Co.  si vybudovala svou reputaci na základě spolupráce s předními studentskými symfonickými orchestry  z celého světa. V roce 2020 společnost patřila mezi subjekty nejvíce zasažené restrikcemi proti šíření pandemie covid-19. Přesto se jí podařilo přizpůsobit se novým podmínkám a v tomto období zaznamenala i řadu pozitivních okamžiků, mezi které patřil i zisk ocenění Český Goodwill.

John Tregellas je zosobněním příkladu, že hudba ani Český Goodwill nezná hranic. Pokud ve vašem okolí znáte podnikatele s podobným příběhem, kterému chcete veřejně vyjádřit vaše uznání, nominujte jej na ocenění Český Goodwill. 9. ročník firmových oscarů právě přijímá nominace. Nominovat můžete jednoduše online: https://www.cesky-goodwill.cz/nominacni-formular do 30. června.

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Český Goodwill, firmové oscary, ocenění, firmy, rozhovor, John Tregellas

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.