sobota 22. ledna 2022 Slavomír

Čapí rodina přišla při dopravní nehodě o tátu, pět zachráněných čápat odchová jiný pár

V závěru minulého týdne se ve Valči na Třebíčsku odehrála unikátní záchranná akce. Tamější čapí rodina přišla při dopravní nehodě o tátu a v ohrožení života se tak ocitla čtyři sotva vylíhlá ptáčata a jedno vejce. Na jejich záchraně podíleli jak pracovníci záchranné Stanice Pavlov, tak profesionální hasiči Kraje Vysočina.

Záchranná akce se udála okamžitě potom, co se zjistilo, že u Valče se stala dopravní nehoda, při které uhynul čáp. „Místní věděli, že jde o čápa z komína na dohled od zámku, kde na něj čeká čápice a několik mláďat, proto kontaktovali naši záchrannou stanici a my jsme začali situaci okamžitě řešit,“ popisuje Monika Brothánková, PR pracovnice Stanice Pavlov. Jde totiž o to, že čápata vždy krmí táta čáp a čápice je zahřívá. Bez táty by tak neměla šanci přežít.

Nakonec přijeli na pomoc profesionální hasiči, kteří společně s Jiřím Kořínkem ze stanice vystoupali plošinou až ke komínu a bezpečně vyzvedli čtyři sotva vylíhlá čápata a jedno vejce. Ve stanici je o ně náležitě postaráno, čápátko se vylíhlo v noci na neděli 23. května.

„Aktuálně se domlouváme s dobrovolníky – ornitology, kteří čápy po celé Vysočině kroužkují, že by vytipovali místa a podstrčili čápata ve vybraných hnízdech jiným čapím párům, aby je odchovaly,“ doplňuje Monika Brothánková.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jaroslav Loskot, Stanice Pavlov

Štítky Valeč, čápi, záchrana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.