pondělí 21. června 2021 Alois

Policie kvůli sedm let starému výbuchu ve Vrběticích pátrá po útočnících ze Salisbury

Národní centrála proti organizovanému zločinu, žádá v souvislosti s prověřováním okolností sedm let starého výbuchu muničních skladů ve Vrběticích o pomoc při pátrání po dvou osobách, které se měly nejméně v období od 11. října 2014 do 16. října 2014 pohybovat na území České republiky, nejprve v Praze, následně v Moravskoslezském kraji a Zlínském kraji.

Osoby využívaly nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovaly dvěma ruskými pasy se jmény Alexander Petrov, narozen 13. 7. 1979 a Ruslan Boshirov, narozen 12. 4. 1978, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa, narozen 18. 7. 1979 a pasem Tádžikistánu vydaným na jméno Ruslan Tabarov, narozen 23. 10. 1975.

„Pokud někdo tyto osoby viděl, nebo ví cokoliv o jejich pohybu a činnosti na území Česka, nechť to sdělí na telefonním čísle 241 768 649, případně v běžné pracovní době na telefonním čísle 974 760 530,“ vyzývá mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Drbna pomáhala tam, kde bylo potřeba. Podpořených projektů je více než prstů na obou rukách

Když můžu, pomůžu. Tohle heslo není Drbně cizí. V letošním roce podpořila několik charitativních a dobročinných projektů. V zimních měsících nenechala na holičkách lidi bez domova, už několikátým rokem podpořila onkologicky nemocné děti skrze...

Z dostupných informací vyplývá, že hledané osoby jsou totožné s těmi, které britští vyšetřovatelé označili za podezřelé z vraždy Sergeje a Julije Skripalových v březnu 2018 v anglickém městě Salisbury. Velká Británie posléze vydala na obě osoby evropský zatykač. Britská premiérka Teresa Mayová prohlásila, že britská vláda je na základě informací od tajných služeb přesvědčena, že tito podezřelí byli agenty ruské tajné služby GRU.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na sobotní mimořádné tiskové konferenci informoval, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků stejné vojenské rozvědky GRU do výbuchu muničních skladů areálu Vrbětice v roce 2014. Česko proto vyhostí všechny pracovníky ruské ambasády v Praze, kteří byli českými tajnými službami identifikováni jako důstojníci tajných služeb. Dohromady půjde podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o 18 pracovníků ambasády. Policie také v souvislosti s událostí pátrá po zmíněných dvou osobách.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Policie ČR

Štítky Vrbětice, vláda, Rusko, výbuch, vyhoštění, diplomacie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.