Pokud vláda schválí návrh na zúžení průzkumných prací pro stavbu trvalého úložiště radioaktivních odpadů pouze na dvě lokality, ukončí obce z lokality Horka dialog a jsou připraveny podat žalobu na stát. Všichni zástupci obcí považují návrh za diskriminační a netransparentní. Starostové to dnes sdělili ČTK po nedělním jednání v Budišově, kterého se zúčastnil také ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák.
Starostové v tiskové zprávě uvedli, že byli ředitelem SÚRAO ubezpečeni, že se průzkumné práce letos budou konat ve všech sedmi lokalitách v ČR. Případné další průzkumy budou pouze za předpokladu souhlasu obcí. „Lokalita Horka nedá souhlas s průzkumy ani s vybudováním úložiště. Bude-li kritériem dalších průzkumů podání či nepodání žalob, jsme připraveni žalobu okamžitě podat,“ uvádí se v tiskové zprávě.
O plánovaném zúžení počtu lokalit, kde by se měl dělat geologický průzkum, z původních sedmi na dvě, informoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pátek na tiskové konferenci v Praze. „Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí. Podotýkám obcí, nikoli samozvaných aktivistů,“ uvedl Mládek na tiskové konferenci.
VÍCE O PROBLEMATICE JADERNÉHO ÚLOŽIŠTĚ ČTĚTE zde.
Lokality Horka a Kraví hora jsou podle něj jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát nebo se k žalobě nepřidala. Pokud se ukáže, že lokality Horka a Kraví hora nejsou pro úložiště vhodné, je možné, že se stát ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí. Podle starostů z lokality Horka však obce projevují nesouhlas s průzkumy už dlouhou dobu všemi možnými prostředky a také podpořily podání žaloby prostřednictvím hnutí Calla. „Jsme připraveni udělat cokoli v mezích zákona, aby neproběhly ani průzkumné práce. Činili jsme tak 12 let a tenhle krok nás v tom ubezpečil a budeme ještě razantnější,“ řekl ČTK starosta Budišova Petr Piňos (ČSSD).
Podle starosty Rudíkova Zdeňka Součka stát garantoval, že bude zkoumat všech sedm lokalit. „Nemůže jich najednou přeskočit pět, kde by mohly být geologické podmínky třeba lepší než v lokalitách Horka a Kraví hora. Chceme transparentní průzkum ve všech sedmi lokalitách a geologii jako hlavní kritérium pro případnou stavbu hlubinného úložiště. Pokud má být hlavním kritériem to, zda je, či není podaná žaloba, potom jsme připraveni žalobu okamžitě podat také,“ řekl ČTK Souček.
Lokalita Horka podle správy úložišť zasahuje do katastrů devíti obcí na pomezí Třebíčska a Žďárska. V místních referendech lidé jaderné úložiště odmítli. Obce se proti němu také postavily ve společném prohlášení při červnové návštěvě ministra životního prostředí Richarda Brabce.
Kraví hora leží podle údajů na webu SÚRAO na území osmi obcí Žďárska a okresu Brno - venkov. Informace o zúžení lokalit pro průzkum na dvě zaskočila i tamní starosty, ačkoli při návštěvě ministra životního prostředí mluvili o tom, že se průzkumům pro úložiště nebrání. Podle starosty Stříteže na Žďársku Radka Šťourače by se zástupci obcí měli sejít v nejbližších dnech a najít společné stanovisko.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.