pondělí 21. června 2021 Alois

Nejdříve se domluvte, pak mluvte do médií, komentuje Prouza rozhodnutí nechat obchody uzavřené

Dlouho očekávané otevření maloobchodů se nekoná. Pandemická situace není podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka dobrá, dál se šíří britská mutace viru a proto není rozvolnění opatření na místě. Havlíček přitom ještě před několika dny navrhoval zrušení zákazu maloobchodního prodeje od pondělí za přísnějšího režimu. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR by se vláda nejprve měla dohodnout a až poté mluvit do médií.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

„Až bude vláda přemýšlet o změně opatření příště, prosím ji, aby se nejdřív dohodla a teprve pak to říkala do médií,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a dodal: „Svým postupem vláda opět vzbudila naděje, když o otevření obchodů mluvila jako o hotové věci, a obchodníci opět zbytečně investovali desítky milionů do přípravy svých obchodů na otevření. Takový postup vůči nim je nefér a opět vytváří další nedůvěru vůči vládě a jejím opatřením.“

Možné otevření obchodů chce příští týden Havlíček znovu řešit. „Pan Prouza dobře ví, že jsme od pátku do neděle jednali s hejtmany a také na vládě o možnosti otevřít zbytek maloobchodu. Od pondělí jsem pokračoval v každodenním jednání o této možnosti s ministrem Blatným, jednali jsme veřejně se šéfem Asociace krajů, politickými představiteli. Zároveň jsme o všem korektně informovali a jednali se všemi svazy. Jasně jsme řekli, že otevření bude záležet na pandemické situaci,“ hájí se Havlíček.

Ministr původně navrhoval zrušení zákazu maloobchodního prodeje od pondělí za přísnějšího režimu. Ještě včera se mluvilo o tom, že by personál obchodů měl mít povinnost nosit respirátory třídy FFP2. Podmínkou měl být také limit jedné osoby na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Řada prodejců se proto tento týden začala připravovat na pondělní otevření obchodů.

Asociace nákupních center se s ministrem Havlíčkem dohodla, že respirátory FFP2 budou povinné pro všechny zaměstnance center, včetně pracovníků ochranky či úklidu. Plánovala také osvětu mezi zákazníky, některá centra podle předsedy výkonného výboru asociace Jana Kubíčka plánovala rozdávat respirátory návštěvníkům zdarma. Na otevření obchodů si prodejci zatím budou muset počkat.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky vláda, koronavirus, opatření, SOCR, Prouza, obchod, Havlíček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.