pondělí 12. dubna 2021 Julius

Fotbalová evoluce chce ozdravit a kultivovat prostředí v českém fotbale. K myšlence se připojila většina okresů

Ozdravit fotbal, udělat z něj transparentní a kultivované prostředí, navrátit největšímu českému sportu někdejší renomé a prestiž. Takové cíle si klade iniciativa Fotbalová evoluce, která spatřila světla světa před dvěma měsíci v souvislosti se zatčením několika osob v čele místopředsedou asociace Romanem Berbrem. Podaří se fotbalu využít svoji šanci?

„Každý člověk, který má rád fotbal, má nyní jedinečnou šanci ovlivnit fotbalové prostředí kolem sebe. Tu šanci máme my všichni, nikdo jiný to za nás neudělá,“ burcuje fotbalová legenda a jedna z tváří Fotbalové evoluce Vladimír Šmicer. Předpokladem úspěchu je naše ochota přijmout zodpovědnost za český fotbal,“ potvrzuje Ondřej Lípa, jeden ze zakladatelů iniciativy, známé taky jako (F)evoluce, více ZDE.

Šmicer spojil své síly s Janem Kollerem, Tomášem Sivokem, Milanem Barošem a řadou dalších hráčů a odborníků z nejen fotbalového prostředí. Společně vyzývají milovníky fotbalu a všechny lidi, kteří ve fotbale působí, aby využili příležitosti k ozdravení prostředí v největším českém sportu.

Ta se naskytla na podzim 2020, kdy došlo k zatčení několika osob v čele s místopředsedou asociace Romanem Berbrem. Vyvolalo silnou odezvu napříč nejsledovanějším českým sportem. „Okamžitě se začali ozývat lidé, kteří mají zájem pomoci rozvoji fotbalu na okresech a doposud cítili, že by to byl v rámci dlouholetých zažitých struktur marný boj,“ popisuje vznik (F)evoluce bývalý generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, který zároveň doplňuje: „V žádném případě však nevyzýváme fotbalové fanoušky, aby dělali plošně revoluci. Každý musí zvážit, zda jeho okres změnu potřebuje a zda v něm pracují ti, kteří fotbal rozvíjejí a neparazitují na něm.“

A právě okresní svazy, tedy „ti dole“, mají být základní hybnou silou (F)evoluce. „Tam je třeba měnit zaběhlé stereotypy, především ve smyslu volby předsedy okresního fotbalové svazu. Dlouhodobým cílem nejsou volby a funkce, tím je změna celkového prostředí a volby na okresních a krajských úrovních jsou jedním z prvních zásadních kroků této změny,“ upozorňuje přední mládežnický trenér a pedagog Antonín Barák s tím, že o případném předsedovi FAČR je možné se bavit právě až po okresních volbách.

K principům (F)evoluce se zatím za dva měsíce přihlásilo zhruba 70 % okresů. „To je velmi pozitivní, z lidí připravených bojovat za očistu fotbalu jsem nadšený,“ říká Vladimír Šmicer. A jak to vypadá v Kraji Vysočina?

Ani Kraj Vysočina nezůstává pozadu

„Ani mně není lhostejná aktuální situace ve fotbale. Můžeme udělat dvě věci – buď přihlížet a čekat, že se něco stane a v tom případě jen plnit kdo co nařídí, nebo něco sami aktivně změnit, což nabízí (F)evoluce,“ popisuje Václav Duben z A.F.C. Humpolec. „A chtěl bych zmobilizovat každého, kdo má zájem o fotbal, aby se také zapojil.“

Duben ví dobře, že iniciativa je teprve v začátcích, ale věří, že ke změně konečně dojde. „Musíme začít u sebe, na těch nejnižších pozicích jako předsedové klubů, kteří se zapojí do okresních svazů a následně těch krajských,“ říká v souladu s myšlenkou (F)evoluce. „Nemusí se měnit lidé, ale chce to změnit myšlení a věřím, že se to podaří a fotbal opět získá tak potřebný kredit.“

Na Pelhřimovsku se jednotlivé kluby aktivují postupně. Těch, co s (F)evolucí vysloveně nesouhlasí, je prý minimum. „Ti, kdo ve změnu, věří, tak se postupně zapojují. Pak jsou tu ti, kteří změnu chtějí, ale buď se bojí nebo zatím nevěří.“

Těch, co věří a podporují kandidáta na předsedu Okresního fotbalového svazu Pelhřimov Milana Reicha, je zatím devatenáct. „Věříme, že další se ještě připojí. Milan jakožto dlouholetý sekretář okresního svazu rozumí problematice od základu. Je to člověk, který je v kontaktu s každým klubem na Pelhřimovsku, má jejich obrovskou podporu. Pro něj je fotbal životem,“ chválí zmíněného funkcionáře Václav Duben.

Kluby, které zatím veřejně podporují Milana jako kandidáta na předsedu OFS Pelhřimov, jsou:

A.F.C. Humpolec, FK Pelhřimov, TJ Dálnice Speřice, TJ Slavoj Pacov, TJ Slovan Kamenice nad Lipou, TJ Sokol Košetice, TJ Start Nový Rychnov, TJ Tatran Červená Řečice, TJ Rovnost Budíkov, TJ Vysočina Petrovice, TJ Sokol Vyskytná, TJ Sokol Čejov, TJ Sokol Plačkov, FC Ústrašín, TJ Sokol Mnich, SK Jiřice, TJ Sokol Želiv, TJ Nová Cerekev.

I v dalších okresech Vysočiny se situace slibná. „Informace máme a víme, že na předsedy jednotlivých okresních fotbalových svazů a do jejich výkonných výborů kandidují i sympatizanti (F)evoluce,“ uzavírá Václav Duben.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Fotbalová evoluce

Štítky Fotbalová evoluce, fotbal, kultivace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.