Nová pamětní deska ve Světlé nad Sázavou připomíná 56 místních obětí holokaustu. Pamětní deska, která je připomíná, dnes byla odhalena v přízemí světelské radnice za přítomnosti představitelů židovské obce a potomků rodiny Morawetzovy, jíž kdysi patřil místní zámek.
Do transportů směřujících do koncentračních táborů odešlo v červnu 1942 ze Světlé a jejího okolí 69 židovských obyvatel, zahynula většina z nich.
„Já nemám moc rád, když se říká, že to děláme proto, aby se nic takového neopakovalo, protože se to víceméně opakuje pořád. Lidé se pořád mezi sebou vraždí kvůli nějakým idejím,“ řekl vrchní zemský rabín Karol Sidon. Vzpomínka na oběti holokaustu po tolika letech podle něj může mít smysl v tom, že si lidé řeknou, že to není správně a že je třeba mít druhého člověka a život v úctě.
Ve Světlé bylo počátkem minulého století více než 100 židovských obyvatel, do války jejich počet o něco klesl. Židovského původu byl i tehdejší majitel světelského panství Richard Morawetz. Jak dnes zavzpomínal jeho vnuk John, nejbližší rodina se sice odjezdem do zahraničí dostala do bezpečí, nacisté ale zavraždili řadu lidí v širším příbuzenstvu.
Židé ze Světlé a okolí, kteří před nacisty včas neutekli, byli odvlečeni do koncentračních táborů ve třech transportech vypravených od 5. do 13. června 1942. Mezi těmi, jimž se podařilo přežít, byli i otec a děd Petra Mahlera, který se rovněž zúčastnil dnešní slavnosti. „Můj děda tady měl kamenictví, můj otec dělal s ním,“ zavzpomínal na předválečné časy rodiny vzdáleně příbuzné s hudebním skladatelem Gustavem Mahlerem. Petr Mahler se narodil rok po válce. Židovská obec ve Světlé už obnovena nebyla.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.