sobota 27. února 2021 Alexandr

Silou lví, vzletem sokolím. Jihlava důstojně uctila Památný den sokolstva

Památný den sokolstva letos připadl na čtvrtek 8. října a při té příležitosti si sokolové a jejich příznivci připnuli kokardu jako symbol sokolské perzekuce za druhé světové války. Na budově jihlavské radnice a v sídle Kraje Vysočina byly slavnostně vyvěšeny sokolské vlajky, které také, po 30 letech, zdobily společně se státní vlajkou jihlavské vozy MHD.

Sokol Jihlava uctil tento významný den ČR v divadle DIOD velice působivým představením, při kterém se střídalo mluvené slovo s videoprojekcí, ale i živou hudbou a proslovy významných osobností.

Památka padlých sokolů byla uctěna malou dramatizací, při které mladí sokolové v krojích ztvárnili padlé členy Sokola Jihlava a představili jejich jména a místa skonu za druhé světové války. Na konci akce "padlí" povstali a symbolicky tak představili nesmrtelnost hodnot, které tvoří naši společnost.

V řečnickém bloku primátorka Karolína Koubová promlouvala především k nejmladšímu publiku, kterému velice citlivě a srozumitelně přiblížila proč byli někteří lidé za války vyčleněni ze společnosti a jak důležité je si stále připomínat rovnost všech lidí na světě. Radní Sylvie Čermáková výstižně popsala význam hodnot (láska, svoboda, tolerance, zodpovědnost a pravda), které jihlavští sokolové již několik dní před akcí rozdávali natištěné na kartách v ulicích Jihlavy.

Pozvání také přijal ředitel Gymnázia Jihlava Pavel Suk, který jako řečník vystoupil s poděkováním za zapojení studentů Gymnázia Jihlava do výtvarného projektu, který vedlaSoňa Jurkovičová. Zhruba 250 studentů a samotní malí sokolové vytvořili síť z lidských siulet ve velkoformátové akvarelové instalaci jako výtvarné zpracování hlavního tématu "být vzorem". Studenti také namalovali sokolí pírka, která byla nejen součástí výtvarné části slavnostního odpoledne v DIODu, ale v součastnosti jsou vystavena v budově Gymnázia Jihlava.

Starosta Sokola Jihlava Martin Zuzaňák mluvil mimo jiné o tom, že každý z nás může být vzorem a apeloval především na mladou generaci, aby hodnoty Sokola žila po celý svůj život. Video-zdravici nahrál i předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil a starostka České obce sokolskéHana Moučková.

Za realizací celé akce stálo mnoho dobrovolníků z řad cvičitelů a cvičenců Sokola Jihlava a produkční tým ve složení: Tereza Benáková, Jana Krásenská a Mgr. Tomáš Nosek. Na housle představení doprovázela talentovaná Pavlína Pulicarová a celé představení moderoval Šimon Škrdla.

Na závěr byly zapáleny pomyslné svíčky ve tvaru "S" za všechny padlé bratry a sestry a zazněla česká státní hymna. Tato slavnostní akce tak všem připomněla historické události z období druhé světové války, statečnost všech sokolů a také zamyšlení nad hodnotami v souvislosti s dnešní dobou.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky Jihlava, Sokol, památný den

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.