Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a další členové senátní delegace chtějí seznámit s výsledky své cesty na Tchaj-wan premiéra Andreje Babiše (ANO) a další ministry. Vystrčil to řekl dnes novinářům po návratu delegace do Prahy. Možnosti spolupráce s touto asijskou zemí jsou podle něho obrovské.
"Musíme zřejmě některým našim ministrům včetně pana premiéra ještě znovu vysvětlit, jak obrovský potenciál přivážíme a jakou šancí výsledky naší cesty jsou. My to nejdříve uděláme a následně uvidíme, zda budou ochotni proinvestovat se z krize, která nás čeká, i s pomocí tchajwanských investic," uvedl Miloš Vystrčil.
Další nejvyšší ústavní činitelé Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan už dříve nedoporučili. Tvrdě ji kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Vystrčila se naopak zastaly Německo, Francie či Slovensko.
"Potenciál důvěry a potenciál ochoty s námi spolupracovat je obrovský. A bude teď naším úkolem, abychom ho zúročili jak na úrovni podnikatelské, tak na úrovni exekutivy," prohlásil Vystrčil. Bude podle něho na vládě, zda bude stavět bariéry, nebo mosty. Podle Tomáše Goláně (za SEN 21) jsou investice jsou v podstatě připraveny. "Je nachystaná páska, kterou je třeba jenom přestřihnout," řekl.
Čeští podnikatelé, kteří byli součásti delegace, absolvovali na Tchaj-wanu podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše kolem 280 schůzek s tamními protějšky. "Nejeli jsme si tam pro sliby, ale pro příležitosti. Slib nám nepomůže. Teď je na českém byznysu, abychom příležitosti zpracovali a přínos z nich udělali," řekl novinářům.
Společnost Circular Energy, která se zabývá recyklací plastu, si už na Tchaj-wanu domluvila podle Diviše přímého distributora. Firma Veracity Protocol se s tchajwanskými partnery podle něho dohodla, že jim vytvoří aplikaci pro mobilní telefony, která dokáže rozpoznat padělané roušky. Na spolupráci se dohodla i s tiskárnou cenin. Firma TGS uzavřela dohodu o vývoji obráběcích strojů.
Na tiskové konferenci ke zhodnocení tchajwanské mise vystoupili i další členové delegace z řad senátorů. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v kybernetické bezpečnosti i v boji proti koronaviru. Předseda zahraničního výboru Pavel Fischer zmínil také vodní hospodářství a zelené inovace a některé oblasti obranného průmyslu. Ve hře je rovněž zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí, působení v Česku zvažuje jedna z tchajwanských bank.
Mluvilo se o výměně studentů. Podle místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky z klubu Starostů by se měl zvýšit počet stipendií pro vysokoškolské studenty a výměna by se mohla týkat i středních škol. Akademické instituce podle Zdeňka Havlase z Akademie věd dohodly řadu smluv a podepsaly nebo připravily různá memoranda. Setkaly se podle něho i se zástupci biotechnologické firmy, která má ve druhé fázi klinických testů anticovidový aparát. "Očekává od české strany, od vědecké sféry spolupráci při vylepšování molekul a očekává také, že pomůžeme s hledáním partnerů pro výrobu," uvedl Zdeněk Havlas.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.