pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Instagram zaplavilo několik tisíc černých fotek. Lidé se virtuálně připojují k protestům proti rasové nenávisti ve světě

Řada umělců i běžných uživatelů dnes na Instagram přidává černé fotky. Chtějí tak připomenou oběti rasismu po celém světě. Vše odstartovala smrt černocha George Floyda. Toho při zatýkání zabil policista, který mu sedm minut klečel na krku.

Na videu, které natočil náhodný kolemjdoucí je zachycen policista, který muži klečí na krku. Zatýkaný ho několikrát upozorňuje, že nemůže dýchat a prosí ho, aby ho nezabíjel. Policista však nepolevuje a George Floyda nakonec zabijí.

Policista je obviněn z vraždy třetího stupně a ze zabití. Za svoje chování tak může na 25 let skončit ve vězení. Další tři policisté, kteří u zásahu byli jsou zatím na svobodě.

Černé fotky na Instagramu

Řada umělců a dalších uživatelů se připojila k virtuálním protestům proti rasové nenávisti ve světě. Jde o takzvaný #BlackoutTuesday. Sociální sítě tak během dneška zaplavilo tisíce černých fotek. Mezi první se k protestům přidala například Billie Eilish, Lady Gaga, Rihanna nebo Beyoncé.

"Američani jsou rasisti každým coulem, to je prostě fakt. Nyní ale nastal čas, aby černošskou komunitu podpořily všechny ostatní komunity, abychom tuhle špatnost, jež je v rozporu s Bohem nebo-jakýmkoliv-Tvůrcem, zastavili," napsala na svém Twitteru Lady Gaga.

Podporu řada umělců vyjádřila i tak, že přestala publikovat. Většina z nich dnes nevydala žádnou skladbu, nepřidala příspěvek na sociální sítě ani nevystoupila. V České republice se přidala i některá média. Výzvu podpořila tím způsobem, že během dneška nepublikovala žádný nový obsah.

V USA přerostla situace přes hlavu

Prakticky po celých Spojených státech v těchto dnech lidé protestují a rabují. Některá tamní média dokonce mluví o občanské válce. Po internetu v těchto dnech koluje několik videí pouličních bitek mezi místními černochy a bělochy.

Některá jsou dokonce natolik drastická, že je sociální sítě cenzurují a blokují. Na jednom z nich je například zachycená černoška středního věku ve chvíli, kdy do hlavy bije bělošskou stařenku na invalidním vozíku.

Olej do ohně přilil i sám prezident Donald Trump, ten na svém Twitteru vzkázal: „… když začne rabování, začne střelba.“ Tím chtěl obyvatelé varovat před tím, že je policie připravená těžce zasáhnout. Podle deníku Time se už ale pravděpodobně v Minneapolis střílelo.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Roubíček

Štítky BlackoutTuesday, George Floyda, rasismus, nepokoje

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.