Aktuálně

Správa železnic dá miliardu korun do trati mezi Kostelcem a Horní Cerekví. Cestující musí počítat s výlukami více...

Křižovatku u Rozkvětu a dopravní terminál v Jihlavě propojí nová silnice. Dělníci ji budují vedle Sila více...

Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Od úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií v době mezi 8:00 a 10:00 jen lidé starší 65 let. Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda, sdělil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit seniory jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou nemocí covid-19.

Kabinet se naposledy možností zrušit vyhrazený čas pro nákupy seniorů zabýval před dvěma týdny. Tehdy se však i s ohledem na názor epidemiologů rozhodl opatření zatím nechat v platnosti. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tehdy uvedl, že se vláda k záležitosti vrátí na některém z dalších zasedání.

„Jsem rád, že vláda konečně vyslyšela naše argumenty. Toto opatření ztratilo odůvodnění. Ukázalo se, že obchody s potravinami nebyly zdrojem nákazy," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Vláda na začátku nouzového stavu nákupní dobu pro seniory několikrát změnila. Nejprve od čtvrtka 19. března měli senioři vyhrazenou dobu mezi 10:00 a 12:00 v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách. Po prvním dnu účinnosti ale kabinet opatření upravil a hodiny posunul na dobu mezi 7:00 a 9:00. Omezení se také přestalo týkat lékáren s ohledem na to, že do nich lidé míří v různé denní doby podle toho, kdy jdou od lékaře.

Vedle majitelů a zaměstnanců provozoven zahrnulo opatření nově držitele průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb. Necelý týden od platnosti původního opatření se pak vyhrazená doba posunula na dosavadní čas od 8:00 do 10:00. Kabinet ji navíc omezil na prodejny potravin a drogerie přes 500 metrů čtverečních. Menší prodejny musely zákazníky spadající do rizikové skupiny obsloužit přednostně.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, vláda, hospodářství, koronavirus, trh, obchod, jídlo, Karel Havlíček, Česko, Adam Vojtěch, ANO 2011, Tomáš Prouza, Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.