K příležitosti výročí 750 let stavebního řádu Přemysla Otakara II., dle jihlavského historika Františka Hoffmanna zřejmě nejstarší dochované listiny svého druhu, uspořádalo statutární město Jihlava ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Jihlava konferenci Iglavia historica – exempla trahunt. Název, přeložitelný jako Jihlava historická – příklady táhnou odkazuje na dalekosáhlý význam, který má Jihlava coby město již od doby svého vzniku.
Konference nabídla historický a architektonický cyklus. V prvním promluvil Martin Wihoda z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno s přednáškou nejen o vzniku Jihlavy, ale především o vnímání a roli nově se rodících měst ve 13. století.
Na něj navázal Petr Hrubý z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity, který se z v přednášce zabýval především tím, zda se spíš než o stavební řád, nejednalo o dokument o důslednější kontrole báňských provozů za hradbami města. Historický blok uzavřela přednáška kolegy profesora Wihody z Historického ústavu Tomáše Borovského, ve které se mimo jiné zabýval již zmíněnou sebeprezentací Jihlavy jako „svatého města“ v 15. století.
Druhý cyklus zaměřený na historickou architekturu započal přednáškou Miroslav Cikán, jenž je významným architektem a autorem koncepce revitalizace Masarykova náměstí, ale působí také na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického. Cikán nejen vysvětlil celkový záměr jeho pojetí revitalizace náměstí, ale nastínil i myšlenkové pochody, které k němu směřují včetně nutnosti pochopení role města v krajině.
Na něj navázal Jiří Neubert z Národního památkového ústavu v Telči svou přednáškou o problematice a důležitosti památkové ochrany historických domů a nutnosti pochopení jejich historické role. Poslední přednáškou architektonického cyklu byla přednáška Vratislava Zíky z Fakulty architektury Vysokého učení technického na téma Jihlavské historické domy a problematika jejich obnovy.
Konferenci proložila vernisáž výstavy o archiváři a historiku Františku Hoffmannovi v jihlavské pobočce Muzea Vysočiny, jejímž autorem je Petr Dvořák ze Státního okresního archivu Jihlava. Poslední část konference měla na programu dvě přednášky z dopoledního a odpoledního bloku. Protentokrát si však profesora Martin Wihodu a architekta Miroslava Cikána mohla vyslechnout veřejnost.
Unikátní příležitost získali návštěvníci i díky Státnímu okresnímu archivu Jihlava, jež vystavil originál stavebního řádu. Město Jihlava do výstavy přispělo s faksimilem Gelnhausenova kodexu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.