V letošním roce bylo v Kraji Vysočina ornitology dohledáno třináct hnízd orla mořského. Ve čtyřech případech se orli úspěšně zahnízdili a na svět přivedli vždy po dvou mláďatech, v jednom případě se rodičům podařilo vyvést jedno orlí mládě.
Na osmi hnízdech bylo hnízdění neúspěšné. Minimálně ve čtyřech případech bylo hnízdění neúspěšné z důvodu netolerance ze strany lidí (otravy, přímá likvidace, rušení). „Množství dalších pravidelně pozorovaných ptáků, tedy osmi párů a šesti jedinců, nasvědčuje o existenci dalších nenalezených hnízd,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Kriticky ohrožený orel mořský je s rozpětím křídel i přes dva metry největším dravcem žijícím v České republice. Živí se převážně rybami a vodními ptáky, v zimě požírá i mršiny. Hnízdí převážně na stromech. Dospělí ptáci nemají v přírodě přirozeného predátora, největší hrozbu pro ně tak představuje lidská činnost.
V časných fázích hnízdění jsou velmi citliví na vyrušování, přítomnost lidí v blízkosti hnízda může vést až k jeho opuštění. Případy neúspěšných hnízdění nebo opuštěných lokalit často souvisejí třeba i jen se zvýšeným pohybem turistů, nebo prováděním lesnických prací v okolí hnízda.
Vážným problémem je přímé pronásledování orlů mořských jak formou zástřelů, úmyslné likvidace hnízda, tak i otrav karbofuranem. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny za usmrcení zvláště chráněného živočicha hrozí udělení pokuty. Mohlo by se také jednat o trestný čin podle trestního zákoníku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.