Klíčovým úkolem nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix bude podle premiéra Petra Fialy (oba ODS) obnovení důvěry v ministerstvo a pomoc k transparentnímu objasnění bitcoinového daru. Uvedl to při dnešním uvedení Decroix do úřadu.
Ministryně doplnila, že chce přinést klid a vytvořit podmínky k objasnění celé kauzy, dále pohlídat zákonnost, stabilizovat resort, zajistit kontinuitu legislativních procesů, vyhodnotit interní procesy a zjistit, zda a kde mohla nastat chyba. V souvislosti s dalším působením náměstka Karla Dvořáka (STAN) řekla, že nyní nevidí žádný důvod ke změně obsazení vedení ministerstva.
„Eva má právnické vzdělání, dokonce zahraniční z Francie. Je advokátkou s bohatou profesní praxí, ale už je také ženou, která má politické zkušenosti. Myslím si, že je to správná kombinace profesní mezinárodní kompetence s politickou zkušeností," řekl Petr Fiala novinářům. „Jako poslankyně aktivně působila v ústavněprávním výboru. Věnovala se přípravě řady legislativních norem, které pomáhaly modernizovat a zefektivnit českou justici," pokračoval.
Úlohou ministra či mistryně není vyšetřovat, ale poskytnout co nejvíce prostoru, aby bylo do případu vneseno co nejvíce světla a transparentnosti. Aby se veřejnost dozvěděla, co se skutečně stalo.
Vedle objasnění bitcoinového daru by podle premiéra mělo být prioritou Decroix úspěšně provedení reformy trestního práva Senátem. Mezi dalšími úkoly jmenoval pokračování v digitalizaci justice či dokončení technické realizace elektronického spisu.
Eva Decroix poděkovala premiérovi, koaličním partnerům i veřejnosti za důvěru, svým kritikům ale také za nedůvěru. Řekla, že ji vnímá především jako zájem o nezávislou justici a že ji chápe.
Advokátku Decroix dnes do funkce jmenoval prezident Petr Pavel. Třiačtyřicetiletá místopředsedkyně ODS se ujala funkce po stranickém kolegovi Pavlu Blažkovi, který rezignoval kvůli spornému daru kryptoměn. Blažek dar pro resort v hodnotě miliardy korun přijal od odsouzeného za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Přijetí daru hájil tím, že na transakci nebylo nic nelegálního a že se neprokázalo, že bitcoiny pocházejí z trestné činnosti. Odmítl, že by šlo o praní špinavých peněz.
Sobota, 7. června 2025, 12:18
Jihlavská právnička a poslankyně Eva Decroix byla v uplynulém týdnu zřejmě nejčastěji skloňovanou političkou v Česku. Má se totiž stát ministryní spravedlnosti a opozice i část veřejnosti jí vytrvale zesměšňuje, vulgárně nadává a napadá.
Decroix plánuje kauzu osvětlit auditem procesů a pravidel, který udělá externí firma. Veřejnost chce s výsledky prověrky seznámit do konce srpna, tedy před říjnovými sněmovními volbami, plánuje i další opatření. Hodlá také jmenovat koordinátora z řad justice či právní obce, který bude o výsledcích prověrky informovat veřejnost. K jeho totožnosti se dnes ještě nechtěla vyjádřit s tím, že plánuje jeho jmenování nejprve projednat s koalicí i opozicí. V následujícím týdnu hodlá ministryně svolat tiskovou konferenci, na které detailněji popíše své další kroky.
Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě jmenoval ministryní spravedlnosti poslankyni a místopředsedkyni ODS Evu Decroix. Třiačtyřicetiletá politička se ujme funkce po stranickém kolegovi Pavlu Blažkovi, který rezignoval kvůli spornému daru kryptoměn. Od Decroix prezident očekává, že nebude věc vyšetřovat, ale svými kroky poskytne prostor pro vnesení světla do případu a pro transparentnost. Je podle něj třeba oddělit mýty od odůvodněných podezření, ty vyšetřit, a identifikovat slabá místa systému tak, aby se kauza nemohla opakovat.
„Úlohou ministra či mistryně není vyšetřovat, ale poskytnout co nejvíce prostoru, aby bylo do případu vneseno co nejvíce světla a transparentnosti. Aby se veřejnost dozvěděla, co se skutečně stalo," uvedl Petr Pavel. Po jmenování nové ministryně také řekl, že k osvětlování kauzy by měly přispět také ministerstvo financí, policie, státní zastupitelství, soudy, Bezpečnostní informační služba a případně další instituce, obrátil se přitom na premiéra Petra Fialu.
„V sázce je veřejná důvěra v instituce, ve stát, s tím si nemůžeme dovolit hazardovat, už proto, že jsme v období vypjaté předvolební kampaně," řekl. Uvedl také, že má důvěru v to, že případ Decroix dovede s transparentností do zdárného konce.
Blažek dar pro resort v hodnotě miliardy korun přijal od odsouzeného za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Přijetí daru hájil tím, že na transakci nebylo nic nelegálního a že se neprokázalo, že bitcoiny pocházejí z trestné činnosti. Odmítl, že by šlo o praní špinavých peněz. Decroix plánuje kauzu osvětlit auditem procesů a pravidel, který udělá externí firma. Veřejnost chce s výsledky prověrky seznámit do konce srpna, tedy před říjnovými sněmovními volbami, plánuje i další opatření. Prezidenta s nimi seznámila během pondělní půlhodinové schůzky.
Decroix nástupem do vlády končí ve funkcích ve sněmovních výborech, místopředsedkyní poslaneckého klubu občanských demokratů zůstane. ČTK to řekl předseda poslanců ODS Marek Benda.
Úkolem nové ministryně bude také provést Senátem legislativní změny připravené Blažkem, mimo jiné trestního zákoníku. „Podařilo-li se je dostat do tohoto stavu za dlouhá léta, byla by mimořádná škoda, kdyby měla spadnout pod stůl," konstatoval prezident. Decroix popřál hodně sil, podotkl, že bude vystavena enormnímu tlaku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám