Jihlava nepodá ústavní stížnost proti srpnovému rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS) o konání místního referenda ke stavbě spalovny a třídění odpadu s krajskými volbami v roce 2016. Návrh přednesený primátorem Rudolfem Chloupkem (ČSSD) po přibližně hodinové debatě dnešní zastupitelstvo neschválilo. Pro podání stížnosti zvedlo ruku jen 15 jihlavských zastupitelů. Proti bylo 12 hlasů a dalších sedm zastupitelů se hlasování zdrželo.
"Právě jste odsouhlasili další rozpočtové opatření, 1,7 milionu jste vyhodili do vzduchu," okomentoval primátor výsledek hlasování. Poukázal tím na náklady, které podle radnice bude referendum stát.
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Jihlavy a potvrdil květnové rozhodnutí Krajského soudu v Brně o konání referenda. Návrh na podání ústavní stížnosti Chloupek zdůvodnil tím, že zastupitelstvo o referendu vůbec nerozhodovalo. Teprve pak podle něj měl přijít na řadu soud.
Lidé budou v referendu odpovídat na tři otázky. Začátek první otázky zní: Souhlasíte s tím, aby město Jihlava bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě spalovny komunálních odpadů? Další otázka se týká možného zvýhodněním lidí, kteří lépe třídí odpady a produkují méně směsného odpadu. Třetí dotaz je zaměřen na recyklaci a kompostování odpadů.
Otázky pro referendum jsou podle primátora špatně formulované. "Já v tuhle chvíli neznám jinou koncovku než je energetické využití odpadu, ať je to na našem území nebo někde jinde," řekl. Třídění v Jihlavě se podle Chloupka zlepšuje a zaveden už byl i motivační program podporující třídění odpadků.
Naopak farmář Josef Sklenář, který do debaty zastupitelů vstoupil za iniciativu referenda, řekl, že otázky jsou pořád aktuální a lidé o nich mají právo rozhodnout v referendu.
Přípravný výbor referenda a aktivisté ze sdružení Společně pro Vysočinu původně chtěli referendum o odpadech uspořádat s loňskými obecními volbami, což se jim kvůli sporům s radnicí prosadit nepodařilo. Potřebné podpisy jí předložili loni v létě.
Snahu o vyvolání referenda provázejí složité právní spory. Zastupitelé uvedli, že dnes kvůli tomu dostali materiál obsahující 173 stran. Krajský soud loni po různých peripetiích stanovil termín hlasování na 13. prosince 2014, s čímž ale nesouhlasil ani magistrát, ani přípravný výbor. Obě strany podaly kasační stížnosti, jimž Nejvyšší správní soud už loni přiznal odkladný účinek. Proto se prosincové hlasování neuskutečnilo.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.