středa 11. prosince 2019 Dana

Zámek Červená Řečice je otevřený. Na podzim by měla začít jeho oprava

Zámek Červená Řečice na Pelhřimovsku je v letních měsících na rozdíl od loňské sezony přístupný veřejnosti. Lidé si mohou bez průvodce prohlédnout jeho stav před rozsáhlou rekonstrukcí. Oprava se chystá několik let. Majitel, kterým je družstvo Zámek Šebestián, získal na asi stomilionovou opravu z Integrovaného regionálního operačního programu dotaci přes 82 milionů korun. Zatím ale nenašel dodavatele. Věří, že bude úspěšný do podzimu, kdy by mohly začít přípravné práce, řekl Daniel David, předseda družstva Zámek Šebestián.

Oprava měla začít loni. Do původního výběrového řízení se ale nikdo nepřihlásil. Podle Davida byl jedním z důvodů rozpočet připravovaný pro dotační řízení. Ceny stavebních prací se ale od té doby zvýšily a o zakázku nikdo nestál. „Pořád upravujeme rozpočet do takového stavu, aby se nám podařilo někoho vysoutěžit. Počítám, že do podzimu bychom měli mít generálního dodavatele," řekl Daniel David. Na stavebních pracích podle něho šetřit nelze. Úspory se proto hledají především v technologiích, včetně původně nadstandardně řešeného systému zabezpečení.

Červenořečický zámek patřil v minulosti pražskému arcibiskupství. Ve 13. století na místě zámku stála opevněná tvrz s kostelem později přestavěná na hrad.

V 16. století vlastnil hrad Šebestián z Leskova, který nechal areál renesančně upravit a doplnil ho na tu dobu unikátním opevněním.

O století později se Červená Řečice vrátila do majetku pražského arcibiskupství, kterému patřila do roku 1948.

Družstvo získalo na opravu zámku dotaci s podmínkou dokončení oprav do roku 2021. Stavět se podle Davida bude dvě sezony, během kterých bude zámek nepřístupný. „Rádi bychom to dokončili do roku 2021, i když víme, že podle kontrolního orgánu se běžně může prodloužit činnost o dva roky. Ale to pro nás neznamená, že bychom se na to spoléhali," doplnil David. Přípravné práce by podle něho mohly začít letos na podzim.

Veřejnost na první a druhé nádvoří 

Zámek se veřejnosti otevřel 20. června a bude přístupný do 31. srpna. „Je to bez jakékoli moderované prohlídky. Lidé se mohou dostat na první a druhé nádvoří," vysvětlil David. Očekává, že jich za sezonu přijde asi 1500.

Zámek dlouho chátral a památkáři ho řadili mezi nejohroženější památky v kraji. Jeho vyhlídky se zlepšily díky dořešení majetkoprávních vztahů. V posledních letech byly na zámku zahájeny dílčí záchranné práce s podporou Programu záchrany architektonického dědictví ministerstva kultury.

Autoři | Foto Kraj Vysočina

Štítky památka, Červená Řečice, sezona, oprava, provoz, léto

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.