sobota 25. ledna 2020 Miloš

Zámek v Telči se chystá na opravy, začnou koncem roku. Letošní sezonu ale neomezí

Státní zámek v Telči se připravuje na obnovu za více než 200 milionů korun. Začít by měla koncem roku. V letošní turistické sezoně ještě fungují zámecké prohlídkové okruhy bez omezení, uzavřená je jen galerie, řekl novinářům kastelán Bohumil Norek. Zámek bude přibližně z poloviny přístupný i během oprav, které potrvají do roku 2022.

Pracovníci už vyklízejí části zámeckého areálu, které se budou upravovat. „Z 50 procent máme vyklizeno, zbytek nám zbývá do podzimu. Z galerie jsme museli udělat depozitář, musíme někam ty věci vystěhovat," uvedl kastelán Bohumil Norek. Na investici dotovanou z evropských fondů budou podle Norka památkáři ještě vybírat dodavatele. Pokud všechno půjde podle předpokladu, mohly by práce začít v listopadu.

Projekt počítá se vznikem zámeckého muzea, vytvořením depozitáře v bývalém zámeckém pivovaru a vybudováním nového návštěvnického centra. Restaurátoři se budou věnovat obrazům, vybavení i stropu Rytířského sálu, který je podle kastelána ve špatném stavu. Obnova se bude týkat i technických sítí.

Jaká bude letošní návštěvnost? 

Zámek loni navštívilo kolem 100 tisíc lidí. Letošní návštěvnost je podle kastelána zatím o něco slabší, k čemuž podle něj mohlo přispět i uzavření galerie. „Ale jsme na začátku sezony, uvidíme, co to udělá," řekl.

Od 5. do 7. července budou na zámeckém nádvoří řemeslné trhy, 27. a 28. července bude zámek s parkem hostit druhý ročník festivalu šermířských skupin sdružení Paridon. Od 26. července do 11. srpna budou na zámeckém nádvoří koncerty tradičního festivalu Prázdniny v Telči.

Autoři | Foto Státní zámek Telč

Štítky památky, zámek, Telč, oprava, sezona, léto

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.