<

Aktuálně

Nico z Třebíče vydražil své boty pro dobrou věc. Nový pár čeká další velká cesta více...

HLEDÁME PÁNÍČKA: Štěně Larry je zatím bojácné. Bude z něj ale veselý a učenlivý pes více...

Víkendové tipy: Dukla vstoupí do play-off, bude i volejbal, koncert a karneval více...

SOUTĚŽ: Noční desítka se v Jihlavě poběží už za dva týdny. Máme čtyři startovné více...

Na dálnici řídili kamiony navzdory zákazu. Policie zastavila dva cizince více...

Místo Emirátů hotel na Vysočině. Cestující z regionu měla odletět v neděli ráno více...

Žďárská Zelená hora bude turistům během oprav i nadále přístupná

Foto www.fanklub.gaudiumpraha.org | Zdroj ČTK

Žďárský poutní areál Zelená hora slouží věřícím a turistům i během oprav. V úvodní letošní etapě projektu zhruba za 45 milionů korun pracovníci obnovili asi třetinu fasády kostela svatého Jana Nepomuckého a vyměnili čtyři okna. V příštím roce by měli opravy venkovních omítek dokončit, zároveň začnou práce na restaurování mobiliáře v kostele.

Stavbaři se na Zelenou horu vrátí zjara. Dokončení opravy fasády by jim podle kněze Vladimíra Vojtěcha Záleského mělo jít rychleji než letos, protože už mají vyzkoušenou technologii. „Je to velmi složitý proces, protože se zachraňují omítky, které drží,“ vysvětlil. Souběžně by měli restaurátoři příští rok začít pracovat na obnově vnitřní výzdoby kostela, včetně oltáře a soch.

Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, je zapsaný v seznamu UNESCO. Památka zůstává otevřená i během oprav. „Kostel určitě nechceme zavřít,“ řekl Záleský. Přístupný by měl být i během výměny dlažby, což bude podle kněze zřejmě pro organizaci návštěvního řádu nejsložitější období. V kostele se budou dál konat i mše. Projekt obnovy kostela dotovaný unií potrvá do roku 2020.

Poutní areál je možné navštívit také během zimy. Dnes a ve středu bude kostel volně přístupný od 14 do 17 hodin. Lidé tam uvidí i žďárský betlém, který v minulých letech vyřezali tamní farníci. Od 29. do 31. prosince se na Zelené hoře budou konat poslední turistické prohlídky v tomto roce, zájemci by si ale měli místa s předstihem rezervovat. Poslední letošní mše bude v poutním kostele na Silvestra, začne hodinu před půlnocí. Podrobnosti jsou na webu památky.

Do poloviny prosince si Zelenou horu podle kastelánky Michaely Kokojanové prohlédlo přes 31 tisíc turistů, další lidé se zúčastnili církevních obřadů a různých akcí. V porovnání s předchozím rokem se podle ní návštěvnost snížila jen mírně.

 

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky ČR, památky, církev, Žďár nad Sázavou, Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, oprava, kostel, Jan Blažej Santini-Aichel, silvestr, Světové dědictví UNESCO

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.