Aktuálně

Začínají úpravy nebezpečné a nepřehledné křižovatky u Dobré Vody, v místě budou dopravní omezení více...

Ani tři góly nestačily. Dukla hrála poprvé v play off prodloužení, ve kterém Zlínu podlehla více...

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

V pelhřimovské knihovně zhlédnete unikátní sbírku obrazů Zdeňka Buriana

Autoři | Foto Město Pelhřimov

Svět prehistorických zvířat, dobrodružné příběhy i podivuhodné přírodní scenérie – to všechno je k vidění na na výstavě "Zdeněk Burian - malíř ztraceného času". Jde o přehlídku výtvarných děl vynikajícího malíře a ilustrátora, které jsou vystaveny v pelhřimovské městské knihovně.

Výstava, kterou zorganizovala knihovna ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a panem Josefem Ptáčkem, potrvá do konce února a kromě obrazů na panelech nabízí i knihy, kalendáře a další předměty s obrazy zmíněného autora.

Jak mimo jiné řekl při středeční vernisáži výstavy její iniciátor a velký Burianův obdivovatel Josef Ptáček, o výjimečném talentu Z. Buriana svědčilo už to, že byl ve svých 14 letech přijat na akademii výtvarných umění. Tam byl necelé dva roky a v 16 letech se začal živit jako ilustrátor.

Za svůj život vytvořil Zdeněk Burian více než 13 tisíc děl určených k reprodukci (ilustrace, obálky pro knihy a časopisy atd.) a množství děl v rámci volné tvorby. Jeho kvašová technika se označuje za nepřekonatelnou. Velmi známé jsou jeho ilustrace knih Karla Maye, Julese Verna, Jaroslava Foglara, Jacka Londona, Rudyarda Kiplinga a dalších světových autorů. Mezinárodního uznání se Burianovi dostalo především za rekonstrukce prehistorických zvířat a rostlin, které vytvářel ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou a dalšími odborníky.

Zdeněk Burian neměl vůbec snadný život, hlavně během studií zakusil i velkou chudobu a musel si přivydělávat nošením zavazadel pro cestující nebo malováním reklam do výloh. Přesto prozradil Josef Ptáček účastníkům vernisáže i několik veselých událostí z Burianova života – například to, jak se „pomstil“ přísnému profesoru Augustovi, který ho nutil opakovaně předělávat ilustrace, tím, že namaloval Augustův obličej k postavě pravěkého opočlověka (Augusta to prý naštěstí vzal s humorem).

 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Zdeněk Burian, knihovna, malíř, Josef Ptáček, Josef Augusta, kniha, výstava, Památník národního písemnictví, Akademie výtvarných umění v Praze, Jules Verne, Rudyard Kipling, Jack London

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.