Ještě celý měsíc, konkrétně do 3. Června, je možné ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku navštívit v Galerii Na Půdě výstavu Sklářství v odlesku historie. Městské kulturní zařízení Kytice se na jejím pořádání podílí se společností Bomma. Podle ředitelky Kytice Jany Kupčíkové se výstava koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Nabízí tak historii sklářství v regionu od roku 1918.
V červnu zakončí výstavu mezinárodní Sympozium broušení skla, potom se přesune do zámku, řekl Zdeněk Bachura ze společnosti Bomma.
Expozice představuje nejvýznamnější sklárny, historické sklo i dobové fotografie. Některé exponáty pro výstavu zapůjčilo Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Podle Bachury připomíná výstava i padesátileté výročí fungování sklářské školy ve Světlé. „Je vystavený seznam všech absolventů za padesátiletou historii školy a také některé jejich práce za posledních třicet let,“ řekl Bachura. Výstava podle něho dokumentuje také osudy lidí, kteří se po roce roce 1948 dokázali v oboru sklářství prosadit v zahraničí.
Podle webu města se sklářství v okolí Světlé nad Sázavou začalo prosazovat už v 17. století. Jeho rozmach umožnily okolní zdravé lesy potřebné k výrobě dřevěného uhlí, kterým se ve sklářských pecích topilo. Fungovala zde řada drobných skláren. Největší z nich - josefodolská - byla přestavěna v roce 1861 z bývalé papírny. V roce 1967 se začalo s budováním nové velké sklárny, později akciové společnosti Sklo Bohemia.
Sympozium broušení skla se konalo poprvé v roce 2014. Pořádá ho Bohemia Machine, ke které patří i společnost Bomma, s místní Akademií, střední uměleckoprůmyslovou a vyšší odbornou školou. Akce má podle pořadatelů ukázat, že sklářské řemeslo žije a že se mu daří, ačkoli se před pár lety kvůli krachu velkých skláren, včetně světelského Skla Bohemia, mohlo zdát, že mu pomalu odzvonilo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.