Počasí dnes21 °C, zítra13 °C
Pondělí 6. května 2024  |  Svátek má Radoslav
Bez reklam

Jihlavské Muzeum Vysočiny do dubna vystavuje historické psací stroje a kalkulačky

V jihlavském Muzeu Vysočiny je ode dneška k vidění stovka historických psacích strojů a kalkulaček ze soukromé sbírky Vlastimila Stehna z Chotěboře. Mezi exponáty je i stroj, na kterém psal své romány spisovatel František Kožík, nebo stroj německého wermachtu. Podle kurátora Pavla Bezděčky návštěvníci mohou nahlédnout do počátku 20. století, kdy byly stroje nedílnou součástí soudních a firemních kanceláří.

Samotná historie psacích strojů ale začala před třemi stoletími. Výstava s názvem Jak jsme kdysi ťukali bude otevřena do 2. dubna.

„Kolem přelomu 19. a 20. století ohromně narostla potřeba opisování a vytváření kopií. Přibylo lidí, soudních případů, kopie vytvářela advokacie i firmy. Pozice písařů a opisovačů byla zcela běžná. Ruku v ruce s potřebou běžel i vývoj psacích strojů,“ řekl ČTK Bezděčka.

Na výstavě převládají stroje z 20., 30. a 40. let 20. století. Nejstarší je z roku 1904, nejnovější jsou téměř současné. „Starší stroje na výstavě nejsou, protože sehnat dnes stroj z 19., natož z 18. století je záležitost jen opravdu bohatých lidí, cena jednoho se pohybuje v desetitisících,“ dodal Bezděčka.

Uspořádání klávesnice používané dodnes

Dobu před rokem 1900 reprezentuje na výstavě obrazová a textová část.  Historie psacího stroje začala jeho vynálezem v roce 1714. Na prvních strojích dokázali písaři napsat jen několik slov za minutu. Zrychlení nabídl až moderní mechanismus a uspořádání klávesnice používané dodnes. Ani ve 20. století ale nebylo současné rozložení klávesnic běžné. Vystavené exponáty jsou toho důkazem. Návštěvníci zde najdou stroj s pouhými šesti klapkami. „Jednou rukou posunujete jazýček na číselné a písmenné stupnici, druhou rukou provedete úder,“ vysvětil princip psaní Bezděčka.

Jiný stroj se sedmi klapkami ze slonoviny více než psací stroj připomíná klavír. Některé psací stroje jsou páčkové, na konci každé páčky mají písmenko. U jiných jsou písmenka umístěná na válci. „To je princip, který se později uplatnil u elektronických psacích strojů,“ řekl Brdečka.

V plánu výstav, které letos jihlavské muzeum nabídne, je mimo jiné výstava věnovaná historickým mapám a plánům měst a obcí Jihlavska. Začne 23. ledna.  O měsíc později bude zahájena výstava ke 100. výročí vzniku Československa s názvem 100 let republiky - očekávání, naděje a skutečnost.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky výstava, Muzeum Vysočiny, psací stroje, kalkulačky, psací stroj, Muzeum Vysočiny Jihlava, František Kožík, Chotěboř, exponát, klávesnice, soukromá sbírka, vznik Československa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jihlavské Muzeum Vysočiny do dubna vystavuje historické psací stroje a kalkulačky | Kultura | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.