Do konce roku by Národní památkový ústav (NPÚ) měl mít jasno, zda dostane evropskou dotaci z programu IROP na rozsáhlou rekonstrukci státního zámku v Telči. Práce na projektu nazvaném Státní zámek Telč - růže Vysočiny by mohly začít v polovině příštího roku. Zrekonstruovaný zámek by měl přivítat návštěvníky v roce 2021. Na zámku teď v předstihu probíhá archeologický výzkum. Novinářům to řekl ředitel územního pracoviště NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.
Projekt zaměřený na zvýšení kvality a rozšíření návštěvnického provozu má objem 240 milionů korun, dotace by měla pokrýt 90 procent nákladů. Pokud budou peníze z IROP přiznány, začaly by vlastní práce po dokončení prováděcí projektové dokumentace nejpozději ve druhé polovině roku 2018.
„Chtěli bychom zámek během prací udržet alespoň v částečném provozu, ale přizpůsobíme to momentálnímu vývoji,“ řekl Pavelec. Jestliže projekt dotaci nedostane, budou práce podle Pavelce trvat delší dobu.
Během rekonstrukce by na zámku v Telči mělo vzniknout nové návštěvnické centrum, zámecké muzeum a nově instalovaný depozitář. V provozu bude nová celoroční prohlídková trasa. Počítá se také s obnovou zámecké zahrady s kašnou a přilehlých arkád.
V souvislosti s přípravou rekonstrukce se na zámku uskutečňuje archeologický výzkum. Pracují na něm archeologové Muzea Vysočiny. Začal v říjnu, potrvá v závislosti na počasí zřejmě celý listopad.
Archeologové v několika sondách na zámeckém nádvoří a parku narazili na kulturní vrstvu přibližně z 15. století. „Našli jsme keramiku, železné hřeby, jedním z nálezů je tereziánský tolar. Sonda v parku vydala lidské kosterní pozůstatky, které tam byly přeneseny zřejmě ze zrušeného hřbitova,“ řekl Marek Krutiš z archeologického oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.