Jako dobře fungující organismus představuje telčské panství nová publikace odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Telči s názvem Telč v průběhu staletí. Kniha zároveň upozorňuje na množství drobné sakrální architektury v okolí města, oznámila mluvčí NPÚ v Telči Ilona Ampapová.
Telčské panství držely v průběhu staletí čtyři šlechtické rody, a to páni z Hradce, Slavatové z Chlumu a Košumberka, Lichtenstein-Castelcorny a rod Podstatzky-Lichtenstein. „Udržení a provoz honosného rodového sídla bylo nákladnou záležitostí, která musela mít základ v ekonomicky dobře fungujícím hospodářském zázemí každého panství,“ uvedla mluvčí.
Pro telčské panství byl klíčový rozvoj rybníkářství a lesního hospodářství. Soustava hospodářských dvorů zaručovala stabilitu v systematicky plánované zemědělské produkci. Velmi důležité bylo také scelování majetku a držav, které postupně k panství přibývaly cílenými i náhodnými nákupy.
Kniha se zabývá také sakrálními památkami v okolí města. Nachází se tam množství kapliček, křížových cest, božích muk i obyčejných křížků u cesty. Jejich budování bylo významně ovlivněno působením jezuitského řádu v Telči.
Publikace Telč v průběhu staletí je jedním z výsledků projektu Kulturní krajina jako prostor pro společenskou reprezentaci a relaxaci vybraných aristokratických rodů v období od 17. do počátku 20. století. Zájemci si mohou knihu koupit v sídle telčského pracoviště NPÚ.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám