úterý 12. listopadu 2019 Benedikt

Jihlavská výstava představí výtvarná díla bratrů Foersterových. Doplní ji koncert a čtení z knihy

Převážně výtvarné práce skladatele a hudebního publicisty Josefa Bohuslava Foerstera a jeho bratra Viktora, malíře a mozaikáře, uvidí návštěvníci výstavy, kterou připravuje Dům Gustava Mahlera v Jihlavě. Exponáty pocházejí ze soukromé sbírky z Vysočiny a ze sbírek Českého muzea hudby v Praze. Kolekci doplní artefakty spojené s hudebním a literárním životem Josefa Bohuslava a jeho manželky Berty, vynikající operní pěvkyně přelomu 19. a 20. století.

„Soubor děl pochází převážně z pozůstalosti Foersterovy rodiny a mnohé z obrazů i autentických předmětů dosud nebyly na veřejnosti vystaveny,“ řekl ČTK kurátor výstavy Zdeněk Geist. Výstava začne 16. května, potrvá do 27.  června.

Výstava s názvem Bratři Foersterovi - umělci tónu, slova i palety představí oba tvůrce jako muže širších uměleckých zájmů i nadání. Josefa Bohuslava Foerstera nejen jako komponistu a autora libret, ale rovněž jako zdatného malíře. Jeho obrazy tak budou vystaveny spolu s díly Viktora Foerstera, absolventa Akademie výtvarných umění v Praze, skvělého portrétisty a malíře krajin i náboženských motivů. Připomenuta bude i role Viktora Foerstera jako zakladatele mozaikářské školy v Praze z počátku 20. století.

Lidé mezi exponáty uvidí předměty z pražské vily J. B. Foerstera, jež používal pro svou uměleckou činnost - malířský stojan, paletu či křeslo, v němž odpočíval. Ojedinělý je vějíř jeho manželky Berty nesoucí podpisy mnoha osobností hudebního a kulturního světa přelomu století, včetně rodinného přítele Gustava Mahlera. 

Organizátoři výstavy v Domě Gustava Mahlera připravili doprovodný program.  Ve spolupráci s festivalem Mahler Jihlava - Hudba tisíců zazní 1. června v gotické síni jihlavské radnice mimo jiné Foersterův smyčcový kvartet. Během koncertu se veřejnost možná vůbec poprvé seznámí se skladatelovou intimní lyrikou. V Café Gustav Mahler se 8. června uskuteční čtení z Foersterových pamětí líčících setkání a přátelský vztah s Gustavem Mahlerem v Hamburku.

Autoři | Foto Facebook: Dům Gustava Mahlera

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.